Dredge

Z Liga Sześciu Filarów
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wygląd Dredge'a

Powstańcie, ofiary ucisku!

— Komisarz Szeged

Dredge to kretopodobna rasa zamieszkująca podziemia Tyrii. Niegdyś zniewolone przez Krasnoludy, po wydarzeniu zwanym Transformacją Krasnoludów odzyskały swoją wolność. Ogłosiły się wtedy prawowitymi spadkobiercami krasnoludzkiego królestwa w Dreszczogórach. Na swoją stolicę obrały Sorrow's Embrace (Objęcia Smutku), niegdyś główną krasnoludzką kopalnię. Toczą ciągły bój z nornami o terytoria krasnoludzkie. Przeszłość Dredy sprawiła, że stały się silnie ksenofobiczną rasą. Postawa i poglądy Dredgy są zaczerpnięte ze Związku Radzieckiego.

Fan-art, przedstawiający rewolucję Dredgy

Charakterystyka

Dredge charakteryzuje inteligencja i zgarbiona postawa, a także długie pazury u dłoni i nóg oraz długa para przednich zębów. Mają słabo rozwinięte oczy ze względu na życie pod ziemią - z tego powodu bardzo słabo widzą i trudno je oślepić, ale nie są kompletnie niewidome. Brak dobrego wzroku wynagradza im wspaniały słuch, na którym polegają, żyjąc w ciemnościach pod ziemią i tworząc swoją bazującą na dźwiękach technologię.

Kultura i technologia

Dredge cenią sobie wolność, ponieważ niegdyś byli niewolnikami krasnoludów. Ten fakt, o ironio, wykorzystywany jest jednak przeciwko Dredgom przez ich własny rząd, aby ograniczyć ich osobiste swobody i wymusić ich uległość, tak jak niegdyś robiły to krasnoludy. Wolne są tak naprawdę tylko wysoko postawione jednostki - generałowie i inni wyżsi oficerowie, podczas gdy robotnicy są silnie uciskani i zmuszani do harowania w kopalniach. Z tego względu Dredge są uznawane jako będące w stanie ciągłej rewolucji w walce o odzyskanie prawdziwej wolności.

Dążenie Dredgów do wolności zaprowadziło ich do bycia wmanipulowanymi we współpracę z Inquestem. To sprawiło, że już dość zamknięta na obcych rasa stała się jeszcze bardziej ksenofobiczna. Poza Inquestem i nornami, Dredge walczą także z Kodanami, którzy postrzegają ich rasę za zbytnio ekspansywną.

Ze względu na przystosowanie rasy do kopania głęboko w ziemi oraz wysoko rozwinięty kult pracy, Dredge w wysokim stopniu rozwinęły górnictwo oraz związane z nim sprzęty - transportery, kombinezony, wiertła. Opracowały także bardzo zaawansowaną technologię opartą na dźwiękach, a konstruowaną głównie ze stali oraz innych metali, wykorzystywaną przez nie zarówno w celach kopalnianych, jak i militarnych. Dredge są w stanie różnymi dźwiękami wzmacniać siebie i dezorientować wrogów.

Rząd

Do 1325 roku po Exodusie Dredge były pod dyktaturą Moletariatu, póki nie zjawił się Inquest i nie obiecał gruszek na wierzbie młodym oficerom, wśród których znajdowali się Koptev, Generał Zadorojny oraz Minister Wojny Shukov. Ci dokonali zamachu stanu, obalili starych generałów i wprowadzili dyktaturę wojskową. Niegdyś uważany za honorowego, Shukov zaczął uciskać warstwę robotniczą wzorem Inquestu, w imię patriotyzmu, by z ich pomocą przejąć kontrolę nad Niszczycielem Światów, planując wykorzystać tego potężnego Destroyera w walce z rasami z powierzchni. Z tego powodu niedługo później w sercu stolicy Dredgy wybuchła rewolucja pod wodzą Rasolova. Miała ona na celu uwolnienie robotników oraz obalenie moletariatu jako systemu, by wprowadzić nowe rządy. Pomyślna rewolucja odbyła się jedynie w Sorrow's Embrace, zaś druga trwa ciągle w Groznev Delve.

Mimo trwającej rewolucji, w 1326 roku po Exodusie moletariat zaczął współpracę z Płomiennym Legionem jako część Molten Alliance - w zamian za dostęp do magii ognia - oraz wspomógł Scarlet Briar w ataku na Lion's Arch - nie jest wiadomym, czy siły, które dołączyły do Molten Alliance, były zarządzane przez stary czy nowy moletariat.

Historia

 • 1072 - ucieczka grupy Dredgy z Sorrow's Embrace, dokopanie tunelu aż do Kintaju.ntaju. Próba zbudowania wolnej rasy Dredgy.
 • 1127 - Cesarz Usoku rozpoczyna kampanię przeciwko nieludziom, dzieje grupy Dredgy w Kintaju pozostają pod znakiem zapytania.
 • W międzyczasie Duncan Czarny zostaje zabity, Dredge przejmują Sorrow's Embrace i ustanawiają tu swoją stolicę. Odbywa się całkowite uwolnienie rasy Dredgy.
 • 1325 - zakończenie rządów Moletariatu, zamach stanu, dyktatura wojskowa, pokonanie oprawców - Kopteva, Zadorojnego i Shukova, dredge z Sorrow's Embrace ponownie są wolne. Rozpoczęcie rewolucji w Groznev Delve.
 • 1326 - zawiązanie Molten Alliance - przymierza Dredgy i Płonącego Legionu.
Kombinezon górniczy

Dredge w RP

Dredge są w pełni przystosowane i możliwe do odgrywania fabularnie. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach, aby nie popełnić błędu:

 • Dredge silnie cenią sobie wolność, są w stanie o nią walczyć bardzo krwawo.
 • Dredge to ksenofobiczna rasa. Czy Twoja postać-dredge jest na tyle tolerancyjna i otwarta by zadawać się z kimś innym?
 • Długa niewola u krasnoludów zostawiła swoje piętno na Dredgach. Odwoływanie się do tego jest podstawowym hasłem propagandowym władzy. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że Twój dredge przeszedł pranie mózgu?
 • Jedynie Sorrow's Embrace jest uwolnione spod tyranii. Rewolucja wciąż trwa w Groznev Delve, ale inne kopalnie prawdopodobnie nic o tym nie wiedzą.
 • Kim był Twój Dredge? Robotnikiem czy oficerem? Uciekł ze swojej kopalni? Jaki był ku temu powód? Wieści o wolności Sorrow's Embrace nie przekazują się tak szybko, rewolucja w Sorrow's Embrace a Groznev Delve to dwa różne wydarzenia, które nie nastąpiły po sobie. Prawopodobnie był to zbieg okoliczności że w tym samym czasie wybuchły dwie rewolucje.
 • Twój Dredge dobrze słyszy, ale słabo widzi.
 • Wiele ras widzi Dredge jako wrogów, z powodu agresywnego nastawienia do obcych.
 • Opuszczając swoją kopalnie, skazujesz się na wygnanie.