Duchy Dziczy

Z Liga Sześciu Filarów
Skocz do: nawigacja, szukaj
Duchy Dziczy są przewodnikami nornów, mimo że nieraz ich obecność nie rzuca się w oczy

Duchy Dziczy - zwierzęce duchy, opiekujące się naturą, wymiarem mgieł gdzie trafiają dusze zmarłych Nornów którzy nie ruszają dalej z powodu trosk, jak i każdym kto działa według wartości jakie ten Duch ceni. Co warto podkreślić - Duchy w przeciwieństwie do innych bóstw są w stanie odpowiedzieć. Nie można oczywiście liczyć na bezpośrednią ingerencję, jednak przez wizje, odczucia czy też przeczucie mogą pomóc. Duchy stąd nie są traktowane tak bardzo jak obiekt czci, raczej jak przyjaciele, towarzysze którzy kroczą obok nich i wspomagają ich na codzień.

Rodzaje Duchów Dziczy

Obecnie najbardziej czczone w Hoelbrak jest czwórka która pomogła w trakcie ucieczki przed Jormagiem i opiekuje się Nornami do dziś: Wilk, Kruk, Lamparcica i Niedźwiedzica. Poza tym, istnieją pomniejsze duchy, które nie są aż tak bardzo popularne, a także duchy których istnienie się kwestionuje. Są to: Minotaur, Zając, Wydra, Goryl, Gryf czy Wurm. Duch Sowy zginął w paszczy Jormaga, kupując nornom czas na ucieczkę na południe Dreszczogór. Inne duchy, które również pomagały w ucieczce nornom, to Rosomak, Wół (znany również jako Dolyak) i Orzeł. Nie wiadomo co się z nimi stało, ponieważ nie posiadały one Havrouna.

Havrouni i Mówcy

Specjalistami od spraw duchowych są szamani.Każdy z nich poświęca swoje życie naukom tego Ducha. Są oni uczeni, znają się na ziołach, pomagają skontaktować się innym. Pośród szamanów warto jednak podkreślić dwie funkcje - Havrounów i Mówców. Mówca jest to obecny gospodarz Loży Ducha w Hoelbrak. Stąd jest ich obecnie czterech dla każdego z głównych Duchów czczonych przez Nornów w stolicy. Havroun z kolei jest wybrańcem, najpotężniejszym z szamanów danego Ducha, dopomagając mu w życiu i śmierci. Jako jedyni bez problemu są w stanie otworzyć portal do szamańskiego wymiaru Mgieł przez które bez problemu mogą wejść inni, nawet nie będący Nornem (mimo, że wpuszczenie kogoś niezaufanego zakrawa na świętokradztwo).

Charakterystyka czterech najważniejszych Duchów Dziczy

Wilk

Wartości które reprezentuje to rozwiązywanie problemów wspólnie, myślenie o swoim stadzie - bliskich, lojalność jak i surowość wobec tych którzy zranili bliskich. Często jest wzywany w trakcie tropienia zwierzyny. Jego Mówca jest Fastulf Jotharsson, podczas gdy jego Havrounem obecnie jest Valda, która przejęła tą funkcję niedawno, bo trzy lata temu.

Kruk

Wartości które reprezentuje to inteligencja, wiedza, spryt, podstęp. Dodatkowe to jemu przede wszystkim przypisuje się opiekę nad duchami zmarłych. Jego Mówczynią jest Moda, podczas gdy jego Havrounem jest Weibe.

Lamparcica

Wartości które reprezentuje to niezależność, strategiczne myślenie, działanie z ukrycia i śmianie się niebezpieczeństwu prosto w twarz. Jest uznawana za samotniczkę pośród duchów, a jej ścieżki są najbardziej tajemnicze. Mówczynią Lamparcicy jest Valharantha, podczas gdy Havrounem jest Svena.

Niedźwiedzica

Czasami nazywana Wielkim Duchem, mimo bycia na jednym poziomie z pozostałą trójką uznawana jest za najsilniejszą z Duchów. Wartości które reprezentuje to wytrzymałość, samowystarczalność, opiekę nad słabszymi. Jej Mówcą jest Alarrin podczas gdy Havrounem jest Grechen.

Charakterystyka pomniejszych Duchów Dziczy

Wół/Dolyak

Duch Wołu uczył nornów wytrwałości i siły. Ostatnim z szamanów Woła był Kern, ojciec Warmastera Forgala Kernssona.

Sowa

Reprezentuje cnoty takie jak poszanowanie rodziny, dbanie o ognisko domowe, nauczała jak wychowywać dzieci i jak być łowcą. Podobno do dzisiaj można znaleźć jeszcze zapiski nauk Sowy, znajdujące się w jej zdewastowanej Loży. Sowa była jednym z czterech Duchów, które pozostały na dalekiej północy by walczyć ze starożytnym smokiem, a na dobrą sprawę kupić trochę czasu, by umożliwić nornom ucieczkę na południe. Wspomina się ją z wielkim smutkiem od czasu gdy ostatni Havroun Sowy potwierdził jej śmierć. Pomimo, że duch Sowy nie żyje, wciąż Sowi szamani i inni nornowie ją czczą.

Rosomak

-brak informacji-

Orzeł

-brak informacji-

Minotaur

Duch, który od wieków się nie ujawniał, aż do czasu, gdy Synowie Svanira zaczęli masowo mordować minotaury aby wymusić na duchu pojawienie się. Reprezentuje nieujarzmioną siłę i dziki spryt.

Zając

Wielu nornów kwestionuje jego istnienie, stąd ilość sympatyków i kapliczek poświęconych temu duchowi jest niewielka.

Wydra

Kapryśny duch, który bardzo rzadko odpowiada na modły, stąd mało osób o nim wspomina. Mówi się jednak, że jego dary są bardzo potężne.

Goryl

Informacji na temat tego ducha jest bardzo mało.

Gryf

Podobno ma kilku swoich szamanów, ale podobnie do powyższych, bardzo mało o nim wiadomo. Niektórzy powiadają, że jest to duch uroczystości.

Wurm

Podobnie jak w przypadku Goryla, prawie nic nie wiadomo na jego temat.