Elementalista

Z Liga Sześciu Filarów
Skocz do: nawigacja, szukaj
663px-Elementalist 02 concept art.jpg

Elementalista może być magiem wielu aspektów, używając ognia, wody, powietrza lub ziemi, by osiągnąć swoje cele. Braki w wytrzymałości czy umiejętnościach fizycznych nadrabiają czystą mocą swoich zaklęć.

— Nieznany

Elementaliści starają się opanować naturalne siły Tyrii. Ich moc magiczna kształtowana jest w oparciu o cztery główne żywioły, które tworzą Tyrię - ogień, wodę, powietrze i ziemię. Używają ich zarówno do tego by zaatakować swych wrogów, jak i wspomóc sojuszników. Z powodu natury swojej magii na ogół używają oni lekkich zbroi i szat.

Charakterystyka Magii

Elementalist icon.png

Magia żywiołów zmienia się w zależności od tego, którym z żywiołów mag się w danej chwili posługuje. To, co jest bardzo ważne to fakt tego, że w ramach swej mocy użytkownik może (przy odpowiednich umiejętnościach) dowolnie wręcz kształtować swoją moc. Niezależnie czy chodzi o przywołanie kałuży, by ugasić pragnienie, burzy ognia, kamiennych mebli czy też sztyletu z błyskawic - jeśli ktoś włoży wystarczająco dużo pracy, powinno to być w jego zasięgu. Magia żywiołów jest jednak bardzo surowa, bardzo kuszącym jest, żeby finezję zastąpić surową siłą, doprowadzić do niekontrolowanego wyładowania swojej energii i gniewu, licząc, że żywioł zniszczy wrogów, zapominając o sojusznikach. Jest to jedno z największych zagrożeń tej magii, zwłaszcza obecne przy żywiole ognia i jego żywiołach pośrednich. Elementalista może też sięgnąć po "surową" moc magiczną jaką jest Arkana, którą może zmusić do najbardziej podstawowych z działań takich jak atak czystą energią oraz, co o czym warto pamiętać, leczyć nią.

Elementaliści to mistrzowie wszystkich czterech żywiołów. Należy pamiętać jednak o tym, że zwyczajni z nich nie mogą mieszać zaklęć różnych żywiołów w krótkim odstępie czasu. Wcześniej mag musi dostroić się do danego żywiołu. Możliwe jest jednak stworzenie elementalisty, który specjalizuje się w konkretnym żywiole i opanował go w lepszym stopniu od pozostałych.

Zestrojenie z żywiołami

Choć elementalista to mag wszystkich czterech żywiołów, przeciętny użytkownik tej magii nie jest w stanie żonglować zaklęciami od różnych żywiołów. Bardzo ważne dla każdego elementalisty jest zestrojenie z żywiołem. To właśnie dzięki niemu magia, którą się posługuje mag może być używana/zmieniana w zaklęcia z danego żywiołu. Oznacza to, że mag zestrojony z ogniem jest w stanie tworzyć zaklęcia związane tylko z ogniem. Jeśli chciałby skorzystać z zaklęcia związanego z wodą najpierw musiałby zestroić się z wodą. W przypadku zwyczajnych elementalistów możliwe jest zestrojenie się jedynie z jednym żywiołem na raz.


Elementalista - typowe rodzaje zaklęć i ich przykłady

 • Manipulacja żywiołem - Po zestrojeniu się z danym żywiołem, elementalista jest w stanie kreować, bądź wykorzystywać ze środowiska naturalnego dany żywioł w dowolnej formie, którą ogranicza jedynie jego wyobraźnia oraz siły i zmęczenie magiczne. Wszelakie zaklęcia, których przykłady widzimy jako umiejętności związane z bronią.
  • Fireball.png - Manipulacja ogniem
  • Water Blast.png - Manipulacja wodą
  • Chain Lightning.png - Manipulacja powietrzem
  • Stoning.png - Manipulacja ziemią
 • Arkany - Zaklęcia bazujące na "czystej", nieprzekształconej magii. Zazwyczaj objawiają się w postaci barier, pocisków bądź eksplozji magicznych. Arkana - link do GW2 Wiki
  • Arcane Blast.png - Promienie, eksplozje
  • Arcane Shield.png - Bariery, tarcze
 • Sztuczki - Efektownie wyglądające zaklęcia. W przypadku elementalisty często powiązane z żywiołami. Mogą przybierać najróżniejsze formy i nie różnią się bardzo od typowych zaklęć związanych z bronią. Cantrip - link do GW2 Wiki
  • Tornado.png - Zmiany fizycznej formy maga, teleportacje
 • Przyzwania broni - Elementalista potrafi także stworzyć broń związaną z jakimś żywiołem, która może na jakiś czas pełnić funkcję katalizatora magii. Conjure - link do GW2 Wiki
 • Glify - Zaklęcia zawarte w magicznych symbolach. Rozrysowywane w powietrzu za pomocą dłoni. Mogą kryć w sobie przeróżne zaklęcia, często potężniejsze od zwyczajnych zaklęć. Glif - link do GW2 Wiki
  • Glyph of Elementals (fire).png - Przyzwanie żywiołaków, potężniejsze zaklęcia obszarowe, zaklęcia nakładające negatywne bądź pozytywne efekty (Przypadłości/Bufy)
 • Sygnety - Pierścienie z zaklętym zaklęciem. Utrzymują zarówno pasywne efekty oraz aktywne (po ich aktywacji).Sygnet - link do GW2 Wiki
  • Signet of Air.png - Sygnety powiązane z żywiołami bądź czystą magią.
 • Aury - Tymczasowe zaklęcia, utrzymujące się efekty różnego rodzaju. Aura - link do GW2 Wiki
  • Shocking Aura (effect).png - W przypadku elementalisty, bezpośrednio związane z żywiołami


W RP nie musimy się ograniczać do jedynie powyższych przykładów zaklęć, czy tych które widzimy w grze mechanicznie. Możliwe jest wymyślanie swoich własnych zaklęć o ile są one zgodne z głównymi założeniami profesji. Dodatkowo profesje mogą korzystać, z różnych rodzajów zaklęć, pod warunkiem, że nie są to zaklęcia charakterystyczne dla danej klasy takie jak mesmerskie iluzje, czy całun nekromantów.

Żywiołaki

Elementalista może, niezależnie od żywiołu, przywołać żywiołaka związanego z nim. Jest to istota będąca skupieniem magii i posiadająca świadomość na poziomie udomowionego zwierzęcia, które musi spełniać polecenie swojego pana. Stąd też pozbawione są abstrakcyjnego myślenia i mogą spełniać głównie podstawowe polecenia: broń osoby, miejsca, zaatakuj wroga. Ich siła jest proporcjonalna do ilości magii wlanej w niego przez twórcę. Oczywiście istnieją też dzikie żywiołaki, stworzone w miejscach, gdzie skupienie magii danego żywiołu jest szczególnie wysokie. Są one nieprzewidywalne i mogą być zarówno przyjazne, jak i wrogie podróżnikom.

Tempest

Spec image Tempest.jpg

Korzystający z okrzyków oraz często rogów bojowych, tempeści potrafią eksplodować energią żywiołów by w bezpośrednim sąsiedztwie wspierać swoich sojuszników i ranić wrogów. Są w stanie przeładować swoje zestrojenie z żywiołem w celu uzyskania potężnych efektów magicznych.

— Nieznany

Historia

Podczas kampanii wojennej przeciwko Mordremothowi w Sercu Magummiańskiej Dżungli, by przeżyć wielu elementalistów musiało wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności. Właśnie w ten sposób, w ciężkich warunkach wielu z magów zauważyło, że są w stanie przeładować swoje ciała energią żywiołów w taki sposób, by energia ta została uzewnętrzniona w postaci potężnych zaklęć.

Możliwości specjalizacji

Poziom trudności w opanowaniu specjalizacji - Średni

Trening polega głównie na ćwiczeniu kontroli nad magią. Uwolnienie energii żywiołu choć stosunkowo proste, wymaga odpowiednich umiejętności aby móc wykonywać to bezpiecznie dla samego siebie. Tak destrukcyjna siła w łatwy sposób może przewyższyć niedoświadczonego elementalistę.

Poziom trudności w znalezieniu mistrzów - Niski


Specjalizacja ta umożliwia elementaliście przeładowywanie swoich żywiołów w postaci potężnych zaklęć - jedno zaklęcie na jeden żywioł. A także wskazuje prawidłowe wykorzystanie okrzyków jako rodzaju zaklęć.


 • Przeładowania - Przeładowanie żywiołu, z którym aktualnie powiązany jest elementalista umożliwia uwolnienie potężnego zaklęcia związanego z danym żywiołem. Overload - link do GW2 Wiki
  • Overload Fire.png - Potężne zaklęcia związane z danym żywiołem.
 • Okrzyki - Uzewnętrznienie magii w postaci krzyku, który wywołuje konkretny efekt. Najczęściej są to zaklęcia wspomagające. Shout - link do GW2 Wiki
  • Rebound! .png - Powiązane z żywiołami bądź z nieprzekształconą magią.


Korzystanie z technik tempesta nie oznacza przymusu korzystania z rogu bojowego.


W przypadku połączenia specjalizacji tempesta z weaverem, korzystanie z przeładowań możliwe jest jedynie przy podwójnym zestrojeniu z żywiołem. Elementalista, który aktualnie zestrojony jest z dwoma różnymi żywiołami nie będzie w stanie przeładować żadnego z nich.

Weaver

Spec image Weaver.jpg

Weaverzy potrafią władać dwoma żywiołami jednocześnie, umiejętnie nimi żonglować i splatać je ze sobą w potężne zaklęcia. W walce najczęściej posługują się mieczami i wykorzystują siłę żywiołów przyjmując postawy.

— Nieznany


Historia

Dawno temu mężczyzna zwany Sosuke przemierzał Domain of Vabbi, zdobywając przychylność djinnów. Sosuke, mając styczność z djinnami dowiedział się, że dzielą oni swoje skupienie między kontrolę nad swoim żywiołem, a swoją fizyczną postacią. Zainspirował się tym i nauczył się dzielić swoje skupienie podobnie jak one, z tą różnicą, że chciał kontrolować kilka żywiołów naraz - w końcu człowiek, w przeciwieństwie do djinnów nie musi kontrolować swojej materialności. Tak mistrz Sosuke stał się pierwszym z Tkaczy. Tkacze są swego rodzaju strażnikami pustyni. Wychodzą naprzeciw niebezpieczeństwom i zagrożeniom i pomagają gdzie się da. Można powiedzieć, że tylko szukają kłopotów, ale jak już je znajdą, to starają się je rozwiązać. Respektują djinny i starają się je zrozumieć.


Możliwości specjalizacji

Poziom trudności w opanowaniu specjalizacji - Wysoki

Trening polega głównie na wypracowaniu sposobu na dostrojenie się naraz do dwóch żywiołów. Elementaliści zawsze skupiali się na jednym żywiole na raz, dlatego sztuka ta jest bardzo trudna i niebezpieczna. Stanowi klucz do opanowania umiejętności Weavera.

Poziom trudności w znalezieniu mistrzów - Wysoki

Weaver dostrojony do dwóch żywiołów może używać umiejętności zarówno jednego jak i drugiego żywiołu albo je łączyć - niemniej jednak musi być przy tym bardzo skupiony, gdyż utrzymanie w ryzach dwóch żywiołów naraz nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej, że dzieli on swoje skupienie między nie. Ze względu na umiejętność łączenia (splatania) dwóch żywiołów mówi się o ich magii, że jest to tkanie.

Błyskawiczna zmiana dwóch żywiołów naraz nie jest możliwa.


 • Splatanie żywiołów - Skoncentrowany weaver, dzierżący dwa różne żywioły jest w stanie połączyć oba żywioły w jednym silnym zaklęciu. Może być to użycie dwóch żywiołów w tym samym czasie lub połączenie dwóch żywiołów w żywioł pośredni. - Dual Attack - link do GW2 Wiki
  • Twin Strike.png - Użycie dwóch żywiołów w tym samym czasie
  • Lava Skin.png - Połączenie dwóch żywiołów w żywioł pośredni
 • Postawy - Możliwość nasycenia swojego ciała magią w celu uzyskania konkretnego efektu. Postawy weavera mogą zarówno być przyjmowane na dany okres czasu bądź aktywowane w postaci "ładunków" (Szybkich ale krótkotrwałych zaklęć). Stance - link do GW2 Wiki
  • Twist of Fate.png - Możliwość zwiększenia swojej szybkości, zwinności, siły fizycznej oraz magicznej, nakładanie pozytywnych efektów (Bufów) itp


Korzystanie z technik weavera nie oznacza przymusu korzystania z miecza.


Łączenie specjalizacji

Tempest i Weaver

Łączenie tych dwóch specjalizacji jest możliwe pod jednym warunkiem. Do przeładowania żywiołu (Tempest) może dojść jedynie gdy elementalista dostrojony jest jedynie do jednego żywiołu. (Podwójnie do jednego żywiołu) W innym wypadku nie jest to możliwe. Korzystanie z okrzyków oraz postaw nie ma ograniczeń.

Specjalizacje te drastycznie różnią się pomiędzy sobą założeniami (Tempest skupia się wyłącznie na jednym żywiołem, który przeładowuje, a Weaver dostraja się do dwóch żywiołów na raz i balansuje w równowadze pomiędzy nimi), jednak wiedza odnośnie przeładowania żywiołu nie znika przy nauce drugiej ze specjalizacji. Przymusem do korzystania z przeładowań Tempesta jest zatem zestrojenie się i skupienie jedynie na jednym żywiole.

Wskazówki do rp

Diagram przedstawiający żywioły główne i powiązania z pośrednimi
 • Aby korzystać z zaklęć potrzebujesz katalizatora - czegoś, co umożliwi Ci tkanie magii. Może to być broń bądź inny, dowolny przedmiot do tego stworzony (Fokus, który przybiera dowolną formę). Tkanie magii bez katalizatora jest bardzo wyczerpujące.
 • Broń, z której korzystasz może być dowolna. Nie musisz kierować się tym co gra pokazuje nam mechanicznie.
 • Każda profesja może mieć w zanadrzu jakieś słabe zaklęcie leczące samego siebie. Będzie ono w stanie wyleczyć co najwyżej niewielkie rany. Przy poważnych obrażeniach konieczna jest wizyta u wykwalifikowanego medyka.


 • Możesz korzystać z zaklęć z każdego żywiołu. Pamiętaj jednak by przed używaniem zaklęć z innego żywiołu, wcześniej się do niego dostroić.
 • Dostrajanie się do różnych żywiołów jest możliwe raz na jakiś czas (W domyśle kilka tur). Niemożliwe jest szybkie skakanie pomiędzy żywiołami.
 • Im większa skala i siła czaru, tym bardziej jest męczący. Pamiętaj aby uwzględniać zmęczenie związane z korzystaniem z magii.
 • Elementalista może znać się zarówno na walce w zwarciu, jak i na dystans. Wszystko zależy od jego podejścia i broni.
 • Każda broń nadaje się do używania zaklęć o innej skali. Sztylet, na przykład, jest bardziej precyzyjną bronią niż kostur, którym łatwiej jest stworzyć coś o większej skali.
 • Magia elementlaistów jest szczególnie niebezpieczna i destrukcyjna, aby prawidłowo korzystać z potężnych zaklęć potrzebne jest duże skupienie.