Kodanie

Z Liga Sześciu Filarów
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kodan

To nie pośpiech tka nić życia. Jesteś jak te wszystkie nici, nasiona w ziemi. Jesteśmy spadkobiercami natury.

— — Many Stars, Głos Kodan

Kodanie są rasą inteligentnych niedźwiedzi polarnych. Istoty z odległych mórz i lądów północy. Są oni bardzo uduchowioną rasą i od wieków mieszkają na zbudowanych na górach lodowych na arktycznych morzach sanktuariach. Ich społeczeństwo jest podzielone na plemiona, gdzie każde zajmuje inną górę lodową oraz ma innych przywódców.

Gdy Lodowy Smok Jormag obudził się, rasa ta rozproszyła się po wszystkich kierunkach świata.

Charakterystyka

Kodanie mierzą około dziesięciu stóp wysokości (ok. 3 m wzrostu) i są dwunożne. Przypominają niedźwiedzie polarne i często można je spotkać w zbroi oraz czerwonych ubraniach. Żywotność Kodan nie jest w pełni znana ale podejrzewa się, że niektóre mogą żyć już od wieków. Istnieje debata wśród naukowców i Kodan, że mogą być dalekimi kuzynami Nornów.

caption

Kultura

Kodanie żyją w swoich społecznościach w sanktuariach, działając w zgodzie i życiu w pokoju. Oczywiście Kodanie również mają swoje wewnętrzne spory i nieporozumienia jednak, są ponad tymi konfliktami. Dla nich balans jest ważniejszy niż potrzeby danej osoby oraz woli ich boga. Każdy członek plemienia przyczynia się i działa na rzecz utrzymania pokoju, zachęca do dzielenia się zapasami oraz wspiera innych na terenie sanktuarium.

Ich sanktuaria działają jak schrony oraz duchowe przystanie. W głębi sanktuariów znajdują się kapliczki Koda. Kodanie posiadają Głos który komunikuje się z ich bogiem. Kodanie są bardzo religijni jeżeli chodzi o wierzenie w równowagę, a Koda znajduje się w centrum ich społeczeństwa i kultury.

Mówi się, że młodzi Kodanie są słabi i podatni na działania z zewnątrz. Są oni mocno strzeżeni i rzadko kiedy widziani przez osoby z zewnątrz.

Religia

A Voice of Koda.

Kodanie wierzą, że ich bóg Koda jest stwórcą świata i uczy równowagi, przykładowo działania każdego człowieka muszą iść zgodnie z równowagą natury. Jednak to nie oznacza, że są pacyfistami: polują i zabijają dla utrzymania naturalnego porządku życia, tak długo jak to utrzymuje równowagę. Głos każdego sanktuarium komunikuje się bezpośrednio z Kodą, łącząc swój umysł z mgłami aby usłyszeć jego słowa. To z kolei jest niekiedy inaczej interpretowane przez każde z sanktuarium. Stałe połączenie z umysłem ich boga może w rzadkich przypadkach powodować wściekłość Kody. Najczęściej głosami Kody zostają szamani a po ich śmierci rola ta przechodzi na kolejnego Kodana. Zazwyczaj jest to uczeń, który wcześniej był pod opieką głosu Kody.

Kodanie uważają, że wszyscy odrodzą się jako swoje rasy aż do wyższego stopnia oświecenia, po każdej reinkarnacji osiągają wyższy poziom uduchowienia. Oczywiście w ich opinii Ci co osiągnęli szczyt na duchowej drabinie są odpowiedzialni za utrzymanie równowagi i nie boją się użyć siły by to zrobić.

Kodanie nie posiadają kogoś kto odpowiada za działania ich rasy, wydają się sądzić, że działają jako całość i biorą odpowiedzialność za czyny pojedynczych członków ich rasy. Można to nazwać zbiorową odpowiedzialnością za ich czyny. Kiedy Kodanie spotykają nową rasę poświęcają czas na to by ocenić ją jak najlepiej traktować ją w równowadze w którą wierzą. Jednak dla ras, które są otwarcie wrogie przykładowo Dredge, Kodanie będą ich szybko i brutalnie osądzać.

Kodanie przebudzenie starożytnych smoków różnie interpretują: Jedni mówią o tym, że przebudzenie powstało z braku równowagi w świecie, zaś inni twierdzą, że nastąpiło żeby właśnie zachować równowagę w świecie.

Koda

Dawno temu, Koda, Przedwieczny stwórca ziemi, Opiekun nieba, stworzył świat. Na początku duchy świata były dzikie i nieokiełzane. W tym czasie wielu posiadało formy fizyczne: Duch kamienia, wody, wiatru, duchu ziemi, roślin, ptaków czy płazów. Wszystkie te bezkształtne formy posiadały ducha.

Ale pewnego dnia, niedźwiedź wstał i rozejrzał się i zobaczył, że wszystkie duchy tego świata były niespokojne i chaotyczne. Nie mógł zrozumieć niekończącego się cyklu tworzenia i niszczenia. I tak niedźwiedź był pierwszym stworzeniem mówiący, a w swych pierwszych słowach zapytał Dlaczego tak jest?. I Koda przemówił również do innego niedźwiedzia Czy chcesz oglądać to i uczyć się, a następnie chronić i prowadzić ducha tego świata? I ci którzy się zgodzili zostali Kodanami, zaś ci co nie byli na to gotowi pozostali dalej niedźwiedziami.

— — Madrości Kodan

Koda jest założycielem i bogiem Kodan. Kodanie uwierzyli, że stworzył świat i wszystkie duchy w nim a oni zostali wybrani by ich chronić i prowadzić. Kodanie wierzą, że są najbardziej oświeceni ze wszystkich ras a słuchając woli Kody mają obowiązek czuwać nad światem, osądzać inne rasy i upewniać się, że są w równowadze z światem.

Koda komunikuje się z Kodanami, poprzez głos który jest wybierany do poszukiwania i interpretowania woli Kody. Wola Kody jest tłumaczona przez Głos i przedstawione Kodanom przez Pazura. Czasami Koda robi czas próby dla przetestowania ich duchowości i siły w sanktuarium poprzez infekowania Brzemienia, jako szaleństwo o nazwie Rage of Koda. Gdy zainfekowany Głoś umiera, Kodanie wierzą, że sam Koda oczyścił wszystkie grzechu i został osądzony.

Polityka

Kodanie dzielą się na plemiona, każde z tych plemion posiada dwóch liderów: Głos i Pazur. Głos jest duchowym przywódca plemiona, który przekazuje wiadomości od Kody i daje wskazówki Pazurowi. Są oni zdolni do tworzenia równowagi w sanktuarium oraz świata w około niego. Pazur jest fizycznie przywódcą plemienia i chroni sanktuarium oraz Głos a także zamienia jego słowa w czyny. Po za małą grupką szamanów, którzy mają tendencję do zostania Głosem, tylko Pazur może rozmawiać z Głosem. Pazór, także prowadzi myśliwych i wojowników sanktuarium. Żaden z liderów nie ma prawa do uchylenia decyzji innych.

Pazur i Głos często wybierani są w tym samym czasie. Jeśli któryś z nich umiera, pozostały przy życiu ma okazję przejść na emeryturę.

Imiona

Kodanie wybierają sobie własne nazwy opierając się o swoje osobowości, działania z przeszłości, zawodach lub czegoś co będzie najodpowiedniej ich określało. W istocie wybierają to imię, które opisuje ich najlepiej, zazwyczaj ich imiona są zwykłymi opisami lub rzeczami w jakiejś formie. Kodanie również mieniają z biegiem czasu swoje imiona by najlepiej pasowały do zmieniających się z czasem ich osobowości. Nie wiadomo jak nazwy noworodków są określane.

Znane sanktuaria

 • Blue Ice Shining
 • Deep and Troubled Waters
 • Honor of the Waves
 • Morning Frost

Inne wioski

 • Snowden Drifts
  • Lost Child's Sorrow
  • Song of Final Exile
 • Fireheart Rise
  • Haymal Gore
 • Frostgorge Sound
  • Sacred Trust
  • Blue Ice Station
  • Slough of Despond

Historia

Sanktuarium Kodan

Według zapisów Kodan, świat oraz duchy świata został stworzony przez Kode. Z czasem te duchy zaczęły przybierać formę bestii, które widzimy obecnie. W czasach starożytnych Kodanie podróżowali po świecie przynosząc równowagę napotkanym duchom. Pewnego dnia przyszła wielka burza i nie kończyła się wraz z upływem pór roku, przez co Kodanie głodowali. Plemie Kodan prowadzone przez Pazura bez Głosu, wyruszyło na południe w poszukiwaniu pożywienia i już nigdy nie wróciło. Spekuluje się, że Nornowie pochodzą właśnie od tego plemienia, jako duchowe porażki które bez swojego głosu cofają się do stanu pierwotnego. Ostrzegają, że jeżeli Nornowie, nie będą dążyć do stanu równowagi podzielą los krasnoludów. Pomimo tego obie te rasy nie działają przeciwko sobie.

Kiedy wielka burza w końcu się zakończyła okazało się, że morze zamarzło tworząc wielkie połacie lodu. Kodanie uważają, że to prezent od Kody i osiedlili się na górach lodowych tworząc pływające miasta.

W 1325 Kodanie pojawili się w okolicach Snowden uciekając przez obudzonym smokiem Jormagiem i jego niszczycielskimi działaniami, wędrując aż do Far Shiverpeaks. Teraz Kodanie decydują jak osądzić rasy z południa.


Kodanie a RolePlay

Odgrywanie tą rasą jest jak najbardziej możliwe, jednak trzeba pamiętać, że jest to bardzo specyficzna rasa, która może stwarzać problemy.

 • Są oni bardzo uduchowieni i działają z godnie z naturą, więc zaadaptowanie się ich na dłużej w gildii najemnej może mocno się kłócić z ich światopoglądami.
 • Są społeczeństwem bardzo z sobą zżytym, więc pojedynczy Kodan opuszczający swoje plemię, może nie odnaleźć się w środowisku bez swoich pobratańców.
 • Są to niedźwiedzie polarne, więc temperatura dla nich na pewno ma duże znaczenie. W krainie gdzie panują wysokie temperatury Kodan przez swoje grube futro może czuć bardzo spory dyskomfort, zaś na śnieżnych krainach będzie mu znacznie lepiej.
 • Są to dobrzy wojownicy, ale ze względów na swoją wiarę nie zabijają i nie atakują bez podstaw, że to przyniesie równowagę w naturze.
 • Tworząc Kodana, nie można stworzyć Głosu czy Pazura. To są jedyne ważniejsze funkcje w tej rasie a każdy inny jest traktowany równo z wszystkimi.
 • Jest to rasa nastwiona na pokój.

Jeżeli ktoś zdecyduję się na wprowadzanie Kodana w role play musi brać pod uwagę, że to nie będzie postać na stałe a jedynie może odegrać jakiś epizod.