Ludzcy Bogowie

Z Liga Sześciu Filarów
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sześć Ludzkich Bogów Tyrii, to panteon czczonych przez rasę ludzi Tyrii. Mimo, że są oni nie obecni w życiu tej rasy od przeszło ponad 250 lat, to nadal praktycznie każdy człowiek w nich wierzy i są uznawane przez inne rasy Tyrii, Kintaji i Elony. Mimo braku ich obecności są oni nadal centralnym punktem ludzkiej religii oraz kultury.

Panteon

Obecny Panteon bogów:

 • Dwayna: bogini uzdrowienia, powietrza, ciepła oraz życia.
 • Melandru: bogini przyrody, ziemi i rozwoju.
 • Lyssa: bliźniacze boginie piękna, wody i iluzji (indywidualnie, są one Lyss i Ilia)
 • Grenth: bóg ciemności, śmierci i lodu.
 • Kormir: bogini porządku, dusz i prawdy.
 • Balthazar: były bóg wojny, ognia i odwagi.

Dawne bóstwa to: Abaddon, Dhuum i nienazwany poprzednik Abaddona. Balthazar posiada również przyrodniego brata o imieniu Menzies, ale niewiadome jest czy obdarzony jest boskimi mocami.

Dwayna

Malunek Dwayny w Askalonie

I gdy na świecie rozbrzmiewał brzęk mieczy, a z niebios lał się ogień, Dwayna, bogini życia i powietrza, usłyszała błagania i płacz najsłabszych.

A gdy wojenny zamęt nie ustał, przybył Jej podopieczny, Doric, i ukorzył się u Jej stóp.

I Dwayna spojrzała na rozdarte wojną krainy i zmarnowane żywoty poległych i, płacząc, delikatni położyła dłonie na korzącym się mężczyźnie. Rzekła wówczas mu i wszystkim swym podopiecznym, "Odłóżcie swą broń, i czyńcie braciom i siostrom tak, jak ja wam uczyniłam. Chrońcie słabych. Dajcie ukojenie potrzebującym. Bądźcie lekarstwem dla rannych."

"Gdyż jam jest wasza bogini, a wszystkim, którzy uczynią wedle moich słów, pobłogosławię."

— Księga Dwayny 115 BE

Pierwszym z bogów, który nadszedł z Mgieł była Dwayna, bogini powietrza i życia. Postawiła swą bladą stopę na kamieniach Arachowych i otworzyła bramy, przynosząc ludzkość na świat.

Wybrała Tyrię i przyniosła ze sobą tych, którzy chcieli, aby ten świat był rajem. Jak obiecała Dwayna, poprowadzi swój lud do pokoju.

— Zwój historyczny z Orr

Dwayna jest boginią uzdrowienia, powietrza oraz życia. Często przedstawiana jako młoda, wysoka i szczupła kobieta, często wznosząca się nad ziemią na swoich pierzastych skrzydłach. Jest ona przywódcą wszystkich sześciu bogów. Jej wyznawcy często są uzdrowicielami i pomagają zarówno bogatym jak i biednym jednakowo. To ona zleciła rzeźbiarzowi Malchor'owi stworzenie posagów bogów, tak by ludzie mogli na nich patrzeć nie zostając przy tym zaślepionymi ich mocą. Malchor z miłości do Dwayny przyjął zadanie, które okazało się jego pierwszym sukcesem. Popełnił on samobójstwo z żalu kiedy bogowie odeszli z świata.

Według Orriańskich zwojów, Dwayna była pierwszym z sześciu bogów i to ona przyniosła ludzkość do tego świata, chcąc stworzyć dla nich raj. Jest ona matka Grenha, boga śmierci.

Balthazar

Malunek Balthazara w Askalonie

Przez wiele tygodni szalała bitwa, a ci, którzy wkroczyli na ścieżkę wojny, poczuli zmęczenie i ich odwaga poczęła słabnąć.

Wówczas Baltazar, bóg wojny i ognia, ukazał się żołnierzom, dzierżąc wielki miecz, który lśnił taką jasnością, że oślepiał każdego, kto by nań spojrzał. Gdy Baltazar przemówił, głos jego był jak grom, który poruszył ziemię.

Rzekł wtedy: "Podnieście broń. Gdyż jesteście mymi żołnierzami i musicie być wytrwali, silni i nieustraszeni. Ci, którzy nie zawahają się i nie zmylą kroku zostaną wynagrodzeni. Wówczas dana wam będzie chwała. Wasze czyny zostaną na wieki zapamiętane."

I wówczas uwolnił on z miecza swego sto tysięcy płomieni, które okrążyły żołnierzy. Gdyż był to ogień odwagi, i od tej chwili podążali za swym bogiem do walki bez strachu i wahania. Tak oto wróg został rozgromiony.

— Księga Baltazara 48 BE

Balthazar przyszedł z ogniem i gniewem, niosąc w rękach głowę swego ojca oraz prowadząc swoje groźne psy: Temar i Tegon. To on przetoczył przez Orr oczyszczający ogień.

"To był ten, który zdobył Tyrię dla ludzkości: ten który powiedział, że inne rasy będą łatwe do pokonania. To nie był jedyny raz gdy Pan Wojny się pomylił"

— Zwój historyczny z Orr

Balthazar był bogiem wojny, ognia i odwagi. Był drugim z sześciu bogów, który pojawił się w Tyrii, niosąc odciętą głowę swojego ojca w towarzystwie dwóch psów. Balthazar zaangażował rasę ludzka w wojnę z innymi rasami, twierdząc, że świat jest dla nich a pokonanie innych jest łatwe. Chociaż chwali się go prosząc o odwagę i zwycięstwo w walce, są też tacy, którzy nazywają go niepohamowanym bogiem a nawet, bogiem masowego mordu. Jego brat Menzies prowadził z nim wojnę w Szczelinie Nieszczęść ( Fissure of Woe). Wynik tej wojny jest nieznany.

Batlhazar czestwo związany jest z honorem, męstwem, wilkami i psami. Jego posągi przedstawiają go z wielkim mieczem oraz psami. Został on wykluczony z Boskiej Szóstki.

Melandru

Malunek Melandru w Askalonie

A po świecie wędrowało wówczas plemię bezbożnych ludzi. Gdziekolwiek osiedli, niszczyli wszystko, co wpadło im w ręce.

Pewnego razu plemię wyruszyło w poszukiwaniu nowego domu, gdy nagle ich drogę zagrodziła ściana z ciernistych gałęzi.

Wówczas rzekł Ewan, wódz plemienia: Znacie nasze zwyczaje. Ktokolwiek w tym plemieniu czyni czary, zostanie zabity.

Lecz nikt nie wystąpił naprzód. Wówczas z ziemi wyłoniło się wielkie drzewo i rozkładając gałęzie, ukazało im postać kobiecą, w pasie w owo drzewo wrośniętą. Rzekła ona: Jam jest Melandru, matka przyrody i ziemi. Od dziś związuje wasz los z tą ziemią. Gdy ona będzie cierpieć, będziecie również i wy.

I jak rzekła, tak się stało. Z ich rąk i nóg wyrosły gałęzie, a krew w ich żyłach stała się żywicą drzew. Tak Ewan i jego plemię zostali nawróceni i stali się opiekunami natury.

— Księga Melandru 48 BE

Potem przyszła bogini Melandru, najstarsza i najmądrzejsza z nich wszystkich. Dzięki niej Orr rozkwitło w zieleni. Wzywała ona do pokoju w trwającym już wyscigu, ale jej rady nie były przez nikogo brane pod uwagę.

Gdy zobaczyła zniszczenie, kreowała nowe stworzenia, gdy widziała gniew siała miłość. Z tym Melandru przygotowywała przyszłość, wiedząc że może być ona niespokojna.

— Zwój historyczny z Orr

Melandru jest boginią przyrody, wzrostu i ziemi. Legendy Popielców mówią o tym, że to ona właśnie stworzyła Tyrie, zaś legendy ludzi mówią o tym, że był to trzeci z bogów który pojawił się w świecie. Najstarszy i najmądrzejszy z wszystkich. I tak samo jak bogini Dwayna niosła ona pokój dla wszystkich ras Tyrii.

Melandru jest często przedstawiana jako kobieta z ludzkim tułowiem z dolną częścią ciało jako drzewo. Mówi się, że przy jej posągach można zaznać ukojenia, świeżej wody oraz schronienia przed żywiołami.

Quagganie czczą interpretację Melandru jako boginie o imieniu Mellaggan i wierzą, że została ona zabita przez Kraity. Ludzcy uczeni twierdzą, że ich bogini to Melandru ze wzgledów na zbyt duże podobieństwa posagu zatopionego w wodach, w których Quagganie maja prowizoryczną świątynie Mellaggan. Jednak Quaggany nie wierzą w tym przypadku ludziom, ale są zbyt uprzejme aby im o tym powiedzieć.

Lyssa

Malunek Lyssy w Askalonie

I stało się, iż do wioski Wren przybyła nieznajoma w poszukiwaniu schronienia i pracy. Choć była młoda, ciało jej było zgarbione i powykręcane, przeżarte przez chorobę.

"Dotknęła cię ręka zarazy", rzekł mężczyzna imieniem Gallrick. "Odejdź, by nie zarazić innych."

"Straciłam dom i rodzinę", załkała nieznajoma. "Czy nie macie serca?"

Lecz każdy kolejno odwracał się od niej.

Wówczas z tłumu wyszła młoda kobieta, Sara, i spojrzała na chorą z litością. "Jeśli potrzebujesz pomocy", rzekła Sara, "możesz na mnie liczyć". I Sara zbliżyła się do zgarbionej kobiety i wyciągnęła do niej pomocną dłoń.

Naonczas chora kobieta odrzuciła ze swego ciała szaty trędowatej i ukazała się wszem jak bogini Lyssa.

Mieszkańcy Wren padli na kolana, błagają o litość. Lecz Ona, delikatnie podnosząc Sarę, rzekła: "Prawdziwe piękno mierzy się czynami, nie wyglądem. Wielu ma oczy, ale tylko nieliczni potrafią patrzeć. Ty jedna ze wszystkich ujrzałaś piękno pod iluzją. I tylko tobie ofiaruje me dary i błogosławieństwa."

— Księga Lyssy 45 BE

Dwie, które są jednym Issa i Lys, przyniosły z sobą nadzieję i piękno dla ludzkości. Podczas gdy inni bogowie skupiali się na budowaniu przyszłości dla Arach, Lyssa dała im radość i zapomnienie dla przeszłości.

Przez pewien czas mieszkała w ukrytej wiosce Wren. Gdy budowa Arach została zakończono, rozkazano jej aby dołączyła do pozostałych bogów... zrobiła to, choć jej łzy spadały jak deszcze na zachodnich drogach.

— Zwój historyczny z Orr

Lyssa jest boginią piękności, wody i iluzji o dwóch twarzach. Są to w rzeczywistości bliźnięta Ilya i Lys, które często w przedstawieniach są z sobą złączone. Najczęściej wymienia się je jako jeden byt. W Vabbi był obchodzony hucznie festiwal na jej część tuz przed drugim powstaniem Palawa Joko, była uważana za wzór wszelakiego piękna i wielu młodych mężczyzn zatrzymywało się przy jej posągach po to by zatracać się w jej pięknie a następnie umierali pod nimi.

Uważa się, że ma ona związek z chaosem i specyficznej energii elementarnej. Miała ona też jawne powiązanie z wodą przed śmiercią Abbadona w 1075 AE.

Grenth

Malunek Grentha w Askalonie

Następnie przybyła Desmina, wzgardzona i wygnana przez swój lud. I w swej niedoli Desmina przeklinała bogów, że opuścili tych, którzy, jak ona, podziwiali władzę i ambicję.

I spytała: gdzie jest bóg. któremu mogę złożyć hołd wierności? Gdzie jest ten, u którego wybłagam zemstę na tych, którzy wyrządzą mi krzywdę?

I zadrżała wówczas ziemia i rozpękła się za straszliwym hukiem. Pobielała też gleba od mrozu i lodu, a z zamarzniętej ziemi wyłoniły się przegniłe, szkieletowe sługi Grentha.

Wówczas zjawił się bóg i wyciągając swe trupie ramiona, powitał dziewczynę. Rzekł: jam jest twym bogiem. Idź tam, gdzie cię poprowadzę, chodź, gdy cię przywołam, a gnijące ciała zmarłych posłuchają twego rozkazu. A Desmina, przysięgając mu wierność w tym życiu i następnym, została jego pierwszą wyznawczynią.

— Księga Grentha 48 BE

Grenth jest bogiem ciemności, lodu i śmierci. Pierwotnie był pół-bogiem, dzieckiem Dwayny i ludzkiego rzeźbiarza, oraz był pierwszym bogiem zrodzonym w Tyrii z domeną nad nieśmiertelności i wyroków zwaną: "Prince of Ice and Sorrow". Dla Orrian był on bogiem śmierci i sądu oraz patronem rygorystycznych etyk. Grenth wstapił do boskości przy pomocy Siedmiu Żniwiarzy, wypierając przy tym poprzedniego boga śmierci: Dhuum, w Orr i zamknięciu go zza zaczarowanymi drzwiami Sali Sądu. Grenth następnie rozbił wieżę Dhuuma w Underwordzie tworząc Płaszczyznę Chaosu. Zajął miejsce wśród bogów w obecności swojej matki, w miejscu gdzie jego ojciec poległ. Jako bóg jest utożsamiany z śmiercią, zemstą, wyrokiem oraz lodem, zniszczenia i ciemności.

Około 250 lat temu sługusy Dhuuma prowadzili wojnę w podziemiach przeciwko Grenthowi, wspomagani sługami Abbaddona, próbując doprowadzić do zmroku. Ta zakończyła się kiedy Dhuum wybudził się ze swojego snu, Żniwiarze wraz przy pomocy poszukiwaczy przygód zdołali go ponownie umieści zza drzwiami Sali Sądu. Biorąc pod uwagę wielokrotne wybudzenia Dhumma, prawdziwy wynik wojny nie jest jeszcze znany. Można również zaobserwować wiele stworzeń z Podziemia takich jak: Aatxes i Shades wypadających z portali.

Posągi Grentha przedstawiają boga o ciele człowieka i wydłużonej czaszce bestii. Często u jego stóp są wyznawcy próbujący uczepić się jego otwartych dłoni z pazurami, wierzący, że ich mściwy bóg ześle na nich w przypływie łaski trochę swej mocy. Grenth promuje rzucanie złudzeń i "pozłacanych oznaki świętości". Zachęca do postrzegania świata takim jakim jest naprawdę, to pasuje do jego roli jaką jest sędzia martwych dusz.

Kormir

Posąg przedstawiającą Kormir

I tak stało się, że Spearmarshal Kormir bohaterka wszystkich Elończyków, została wciągnięta w atramentową ciemność Boga Tajemnic. I choć wzrok został skradziony, ciało zniszczone a dusza złupiona, pozostała zdecydowana.

I było tak, że poszła do Realm of Torment z nieustraszonymi sojusznikami i bohaterami, którzy stali u jej boku, kiedy starała się powstrzymać Zmrok. Walczyli oni z strachem, bólem oraz szaleństwem aż w końcu stanęli oni przed obliczem uwiezionego boga; tego który przeciwstawił się Pięciu, tego który groził zerwać łańcuchu nałożone przez Pięciu na niego, tego który próbować wprowadzić Zmrok na świat, boga ciemności Abbaddona.

I tak Kormir wraz z sojusznikami wdała się w walkę z zapomnianym bogiem. I poprzez jej moc, złączoną z ich umiejętnościami i odwagą oraz błogosławieństwem Pięciu Prawdziwych Bogów, Abbaddon doczekał się ostatecznej klęski.

Jednak moc boga nie możne zostać zniszczona a Kormir dokonała wyboru, którego tylko śmiertelnik mógł dokonać, przyjęła na siebie płaszcz Bogini Prawdy z całą jego siłą i odpowiedzialnością z wszystkimi jego obowiązkami.

I tak z śmiertelnika wykreował się nowy bóg.

— Księga Kormir 1075 AE

Kormir jest boginią porządku, dusz i prawdy. Jest ona najnowszym bogiem, które wzrosły do tego statusu w 1075 AE po klęsce upadłego boga Abaddon.

Kormir w swoim śmiertelnym życiu była Marszałkiem Słonecznych Włóczni, nieistniejącej już organizacji której celem była ochrona Elony. Podczas swojej kadencji nadzorowała wyzwolenie Palawy Joko, rekrutowała Słoneczne Włócznie od Tyrii aż po Kintaj i Wyspy Walk i nadzorowała wojnę między Istan a Kourną. To właśnie podczas tej wojny została schwytana w Gandare przez The Hunger, jednego z demonów Abbaddona. Po wyruszeniu do Realm of Torment i pokonaniu poległych generałów Vizier Khilbron i Shiro Tagachi, Słoneczne Włócznie zwrócili się o pomoc do bogów w pokonaniu Abbaddona. Przedstawiciel bogów dał prezent tylko dla Kormir, którego natura była niejasna. Po jego klęsce, moc Abbaddona uchodziła dalej grożąc spełnieniu się Zmroku. Dzięki darowi, który otrzymała Kormir zaabsorbowała ona moc Abbaddona stając się boginią. Teraz jej dom jest w dawnym królestwie Abbaddona, choć nie wiadomo w jakim znajduje się stanie.

Jako stosunkowo nowego boga w ludzkim panteonie, wiele starożytnych zapisków o niej nie wspomina z wyjątkiem tych które zostały zmienione lub napisane po jej wniebowstąpieniu.

Charakterystyka

Zakres mocy ludzkich bogów nie jest znany. Wiadomo, że nie są oni wszechwiedzący oraz, że ich panteon nie jest wszechmocny. Mimo to ich moc nie może zostać zniszczona, choć może zostać ona wyparta a także tajemnica są ich uprawnienia oraz charakter. Ponadto milczą oni od czasu Zmroku. Wiadomo jest, że patrząc na bogów śmiertelnicy mogą oślepnąć gdy będą na nich patrzeć zbyt długo, oraz wiadome jest, że zsyłają błogosławieństwa lub dają dostęp do Mgieł, tym których uznają za godnych. Bezpośrednio przed Exodus of the Gods, poprzednik Kormir, Abbaddon walczył z pozostałą piątka powodując ogromne szkody dla świata obracając Kryształowe Morze w Kryształową Pustynię, co mogło być wskazówką z zakresu ich umiejętności. Abbaddon mimo, że został uwięziony w Realm of Torment był w stanie szerzyć swój wpływ w Tyrii, powodując konflikty. Kilka wspaniałych zjawisk naturalnych zostały nazwane od bogów jak przykładowo: Grenth's Footprint czy wulkan Abaddon's Mouth, jednak nie jest wiadomym to czy zostały one ukształtowane przez moc bogów czy przez naturę. Do dziś ludzie modląc się do bogów mogą uzyskać od nich błogosławieństwa.

Historia

W nieznanym czasie jak zostało zapisane w Księdze Rubicon przed 786 BE Sześciu bogów przybyło do świata przynosząc z sobą człowieka. Oryginalne ludzkie legendy głoszą, że to właśnie sześciu bogów stworzyło świat, nawet Popielcy mają swoją legendę, że to Melandru właśnie go stworzyła choć w ostatnich dziesięcioleciach zostało to uznane za fałszerstwo. Ich wiek nie jest znany, ale wiadomo że ich obecny panteon nie jest pierwszym i że nie byli w Tyrii przed smokami.

Sześciu bogów przybyło do Tyrii w Artesian Waters, o której mówi się, że posiada w sobie na tyle silną magię, że można połączyć się poprzez nią z Mgłami. Dwayna była pierwszym bogiem chodzącym po świecie i przyniosła człowieka do niego (choć w niektórych rejonach podania te są nieco sprzeczne z sobą), chcąc uczynić świat rajem dla nich. Następni pojawili się Batlhazar, Melandru i pozostali bogowie.

Zapomniani bogowie

Abbaddon

Posąg przedstawiającą Abbaddona w podziemiach Priory

I tak się stało, że Jadoth prześladowany przez armię Zapomniany oraz wygnany z swojego domu, szukał schronienia w mgle Kryształowego Oceanu. Upłynęło wiele tygodni ukrytych w jego sanktuarium w którym nie czół się bezpieczny, aż w końcu poruszył fale na bezgranicznym morzu.

W 51 dniu po Exsodus straszny widok ukazał się jego oczom, kształty Zapomnianych malujące się na horyzoncie.

I Jadoth modlił się gorliwie: Abbaddonie, Boże Wiecznej Otchłani, Opiekunie Tajemnic, obdarz mnie wiedzą o Otchłani, bym mógł wysłać swych wrogów w głębiny wody.

Cisza została przerwana poprzez wzburzenie się fal. Niebo się rozdarło a gwiazdy spadły na Zapomnianych, morze się rozstąpiło i powstał wir, z którego nawet światło nie może się wydostać.

I tak Abbaddon dał przent Jadothowi, pierwszemu z Margonites

— Księga Abbaddona 1 BE

Wśród nich był Abbaddon zwany też Strażnikiem Tajemnic. Zdrajca, który spadł z swego piedestału. To co w Mgle się wydarzyło, tam też pozostanie.

Abbaddon, Abbaddon. Twe imię zostało wymazane, twa katedra potępiona w morzu. Synowie i córki, odwróćcie swe twarze, by jego dary was nie skusiły

— Zwój historyczny z Orr

Abbaddon był jednym z Sześciu Bogów. pokonany przez śmiertelniczkę Kormir. Jego domena była woda i tajemnice, które po tym zostały przejęte przez Lysse i Kormir (odpowiednio), jest również powiązany z Otchłanią, wiedzą i magią.

Abbaddon sprzeciwił się pozostałym Pięciu Bogom, gdy ci ponownie chcieli zapieczętować magię w Bloodstonie. Ostatecznie wygnano go wraz z swoimi poplecznikami Margonites i zamknięto w Realm of Torment, wewnątrz mgieł, pełniąc funkcję więzienia, gdyż jego moc nie mogła być zniszczona. Następnie pozostali bogowie usunęli całą wiedzę z świata Tyri o tym bogu skazując go tym samym na zapomnienie, sami zaś po tym odeszli z świata a wydarzenie to znamy jako Exsodus. Rasa The Forgotten stała się strażnikami więzienia upadłego boga.

Ponad tysiąc lat później w 1075 AE, oszalały bóg był bliski z uwolnienia się z swojego więzienia, jednak jego plan pokrzyżowały Słoneczne Włócznie wraz z Zakonem Szeptów w Elonie - Abbaddon został ostatecznie zniszczony przez Spearmarshal Kormir, która wchłonęła jego moc i stała się Boginią Prawdy.

Przed jego ostateczną klęskom Abbaddon był odpowiedzialny za wiele klęsk nękających Tyrię: Spopielenie Askalonu, Kataklizm w Orr, Jadeitowy Wiatr, a także wielu tragedii które wystąpiły bezpośrednio po tych klęskach takich jak: Okupacja Kryty przez Białą Opończę, panowanie Mursatów, które doprowadziło do wojny domowej w Krycie. Abbaddon manipulował i kreował konflikty wewnątrz ludzkiego życia od pokoleń. Manipulując Popielców do najazdu na Askalon, Kryte oraz Orr a następnie powodując wojnę domową w Elonie prawie przy pomocy swoich popleczników doprowadził do swego uwolnienia. Drugi zapomniany i upadły bóg Dhuum, oraz zły pół brat Balthzara wspomagali Abbaddona na wszystkich frontach, zwłaszcza w Mgle. Jednak ostatecznie ten został zniszczony i od tamtego czasu nie słychać już nic o nim ani jego sojusznikach.

Tak jak większość bogów, jego początki są owiane tajemnicą. Według Margonite, Abbaddon zyskał po starszym, poległym bogu. Podobnie jak pozostali bogowie ten też miał swoją katedrę na Orr, która obecnie jest zatopiona w Straits of Devastation.

Dhuum

Dhuum

Dhuum niegdyś był Bogiem Śmierci. Podczas swego panowania w Underwordzie, nie tolerował wymykania się z rąk śmierci i ścigał każdego, który próbował się jej wywinąć.

Na długo przed Exsodusem, jego domena została przywłaszczona przed Grentha. Wraz z siedmioma bohaterami udali się oni do katedry Wiecznego Blasku, została ona zniszczona tworząc po sobie Równinę Chaosu a sam bóg pokonany, wtedy też jego moc przejął Grenth, zaś samego Dhumma zamykając za szczelnymi drzwiami Sali Sądu. Tam też czekał na swój czas, a niedługo przed Flameseeker Prophecies mogło dojść do przewrotu w Tyrii. Armie Dhuuma rozpoczęły atak na Uderworld, więżąc Żniwiarzy Grentha przejmując dużą kontrolę nad królestwem. Inni agencie współpracowali z Abbaddonem i zaatakowali oni Grobowce Starożytnych Królów, wykorzystując zamieszane w 1585 podczas Festiwalu Smoka. Na końcu chcieli doprowadzić do Zmroku przy współpracy z Menzies.

Wiele lat później, Dhuum zgromadził odpowiednio dużo mocy by mógł się wyrwać z swojego więzienia. Jednak Król Frozenwind, wraz z pomocą Żniwiarzy przeprowadzili rytuał, który doprowadził do ponownego uśpienia upadłego boga.

Bogowie a inne rasy

Każda z ras Tyrii ma inne podejście do bogów. Pomimo legendy Melandru u popielców, ci widzą ich bardziej jako potężne istoty niż istoty które można czcić. Nornowie wierzą w bogów, ale uważają, że są oni rozszerzeniem ich wiary w Duchy Dziczy, nazywając ich Duchami Działania i nie nazywają ich po imieniach a bardziej po tym co reprezentują, przykładowo: Balthazar: Wojna, Kormir: Wiedza i tak dalej. Asury wierzą, że są oni częścią Wielkiej Alchemii (w dość małym stopniu). Sylvari pojawiły się dopiero w 1302 AE i nie były świadkami ich dzieł, więc nie są przekonane do tego czy w ogóle oni istnieją.

Jeden z ostatnich kronikarzy Jotunów, Thrulnn Ostatni twierdził, że gdy bogowie przybyli i przynieśli z sobą człowieka na kontynent Tyrii byli oni niezauważeni przez bogów. Jednak wystarczyło ich jedno spojrzenie na pozostałe rasy by dać im magię i błogosławieństwa a także zaznajomić w rzeczach mechanicznych. Bogowie obawiali się, że Jotuny użyją swojej magii przeciwko nim, więc wyrwali ten dar z nich powodując wielkie zamieszanie. Król Tytanów przekazał jednak ta magię swoim ulubionym rasom w tym i ludzi w małych fragmentach. Jednak z względu na prawdę o Bloodstonie oraz fakt, że większość historii Jotunów została zagubiona nie wiadomo czy opowieść Thrulnna jest prawdziwa.

Posągi

caption

Na obecnych i wcześniejszych ziemiach podlegających pod ludzi, można spotkać posągi bogów. Istnieją zazwyczaj dwa rodzaje dla każdego z bogów, choć zauważono trzeci dla posagów Dwayny i Balthazara a także jeden dla Abbaddona. Przynajmniej jeden z projektów został wykonany przez rzeźbiarza Malchora, którego oryginalne rzeźby zostały umieszczone w świątyniach na Orr. Można zaobserwować, że posąg Dwayny wykonany przez Malchora zmienił się poprzez wpływ Zhaintana.

Spośród dwóch projektów tylko po jednej jest widocznych w Orr czy w Divinity Reach, posiadają one orginalne inskrypcje Malchora, z wyjątkiem Grentha i Kormir, której dyskrypcje zostały napisane przez Desmina i Jurah (odpowiednio).

Drugi projekt posągów powstał około 250 lat temu, po tym gdy Kormir stała się boginią. Ten wzór można spotkać praktycznie w całej Tyrii w opuszczonych miejscach. Jedynym wyjątkiem jest pomnik Dwayny, który widoczny jest również w warsztacie Malchora i określany jako niedoskonały wzór. Dlaczego te podobno niedoskonałe były rozłożone w całej Tyrii jest nieznane.

Posągi orginalnego projektu można spotkać w:

 • Dwayna: Malchor's Anguish (pod wodą) within Malchor's Leap; Wreckage of Serenity (Branded) na Blazeridge Steppes; Temple of the Ages (pod wodą) w Queensdale; Ruins of Holy Demetra w Harathi Hinterlands.
 • Melandru: Lake Gendarr w Gendarran Fields; Temple of the Ages w Queensdale; Wreckage of Serenity (Branded) w Blazeridge Steppes.
 • Lyssa: Nieznane położenie
 • Balhazar: Deadgod's Lair w Plains of Ashford.
 • Grenth: Temple of the Ages (pod wodą) w Queensdale.
 • Kormir: Temple of the Ages (pod wodą) w Queensdale.

Ciekawostki

Ludzie często odnoszą się do ich panteonu jako "Sześciu Bogów" lub w prostszej formie "Szóstka". Pozostałe rasy odnoszą się do nich po prostu jako Ludzcy Bogowie. Spotyka się także z takim nazewnictwem:

 • Piątka bogów (przed Exodusem)
 • Starzy Bogowie
 • Prawdziwi Bogowie
 • Starożytni Bogowie
 • Starożytni.

Zobacz jeszcze

Rasa ludzka