Markus var Maelius

Z Liga Sześciu Filarów
Skocz do: nawigacja, szukaj
Markus var Maelius Helm
Helmi10.png
Rasa

Człowiek

Płeć

Mężczyzna

Wzrost

182,8 cm

Waga

79 kg

Wiek

Urodzony 84 dzień sezonu Kolosa 1303 roku. (30 lat)

Klasa

Strażnik

Alias
 • Helmingan
 • Sztywniak
 • Sołtys
Powiązane organizacje

Liga Sześciu Filarów

Rola w Lidze

Opiekun

Filar

Więzi

Znana Rodzina i Bliscy
Miejsce Zamieszkania
Motyw Muzyczny

Główny

Bojowy

Leczenie

Głos

Próbka głosu

Status postaci

Główna

Być strażnikiem, to być mieczem oraz sercem.

— Markus

Wygląd

Helmi11.png

Wysoki mężczyzna o dobrze zbudowanej posturze. Nie można powiedzieć że jego ciało jest wysportowane czy atletyczne, jest zwyczajnie dobrze zbudowany.

Ma długie, brązowe i lekko jaśniejące włosy, praktycznie zawsze zaczesane do tyłu, zgarnięte za pomocą chusty na czole lub przykryte kapeluszem. Jego twarz jest szczupła i pokryta zazwyczaj co tydzień przycinanym zarostem, ma wysoko położone kości policzkowe. Oczy mężczyzny są jasnoniebieskie i mają łagodny wyraz jednak, położone brwi sprawiają wrażenie jakby był niezadowolony przy bardzo poważnej mimice.

Ma długie i zgrabne palce, co procentuje przy władaniu bronią taką jak miecze. Same dłonie noszą ślady poparzeń. Na ciele posiada kilka blizn, głównie na ramionach, nogach i dwie większe na plecach. Na prawym udzie ma paskudny ślad po ugryzieniu przez wielką rybę. Dodatkowo jeden ślad na prawym ramieniu oraz mała blizna na prawej piersi i plecach po tej samej stronie. Ma dość specyficzny sposób chodzenia który jest widoczny w większej grupie. Stawia on długie kroki, w efekcie przebiera nogami wolniej od reszty, cały czas dorównując im kroku.

W kwestii ubrań, pomimo że pochodzi ze szlachty preferuje przede wszystkim wygodę. Nie ważne czy przy mniej lub bardziej wyszukanych ubraniach, zawsze cechuje je prostota wykonania i niewielka ilość ozdób. Poza tym lubuje się on głównie w ciepłych kolorach. W palecie barw wykorzystuje od kolorów bardzo ciemnych oraz czerni, poprzez odcienie brązów i czerwieni, wliczając w to wszystkie kolory pomiędzy nimi, nierozróżnialne dla męskiego oka.

Charakter

...mam nadzieję że skaza jaką nosi nie zniszczy takiego skarbu, jakim jest jego wielkie serce...

— Kapłan Albreht

Markus od najmłodszych lat był dobrym dzieckiem, wychowany w ideałach rycerskich przez wuja i bawiący się z dziećmi z okolicznej wsi. Dzieciństwo było dla niego utopią, bajką z której w wieku jedenastu lat został wyrwany, zostawiło to głęboką ranę która przez lata się nie zabliźniła.

O ile dalej posiadał dobre serce i trzymał się kurczowo swoich ideałów, niestety jego pogoda ducha zniknęła i na jej miejsce pojawiła się masa goryczy oraz żalu za utratę swojego dziedzictwa. Wychowując się w świątyni gdzie kapłani wielokrotnie starali się przytęperować jego gniew czy to marchewką czy kijem, przyniosło to jednak dwojaki efekt. Markus stał się mocno powściągliwy w swoich emocjach starając się pokazywać z pozytywnej strony, jednak cały czas miał w sobie gromadzące się pokłady złości. Nie pomagała do tego często pasywa postawa kapłaństwa i fakt jak podchodzili do wszystkiego z sercem na dłoni nawet jeśli byli jawnie wykorzystywani. Kochał kler jako swoją rodzinę, jednak nienawidził niesprawiedliwości i był to główny powód dla którego postanowił opuścić świątynię i pójść w świat.

Gildia najemnicza na którą trafił również zostawiła na nim ślad. O ile na początku dobra zapłata sprawiała że spojrzał na ten fach przychylnie o tyle później nie było tak różowo. Gildie interesowały tylko i wyłącznie pieniądze nie ważne z jakiego źródła, często próbowano grać na dwa fronty i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Jednocześnie odmawiali pomocy tym którzy jej potrzebowali ale nie mieli czym zapłacić. Jedni powiedzieliby że Markus zderzył się z twardą rzeczywistością i będzie musiał do tego przywyknąć. Tak się jednak nie stało a wręcz pogłębiło go w jego przekonaniach. Próbując wyrazić swoje zdanie w gildii został jedynie wyśmiany, postanowił więc zerwać kontrakt i pójść w świat na własną rękę.

Durni rycerze, zawsze muszą dotrzymywać danego słowa. Korona z ich płytowej głowy by nie spadła jak by tak raz czegoś zapomnieli.

Strzałą prosto w cel. - Annie

W czasie dołączenia do ligi strażnik był już dość mocno zatwardziały w swoich poglądach. Lata samotności i brak zderzenia z opiniami innych zaowocował mocnym przywiązaniem do swoich ideałów. Wielokrotnie podczas wypraw z gildią był w stanie powiedzieć stanowcze NIE. Był dość oschły i miał w sobie niewiele zrozumienia dla innych ze względu na ich sytuację. Rycerska ścieżka była jedyną słuszną, i wielokrotnie reagował złością na przeciwne zdanie.

Objęcie roli opiekuna w lidze może nie było przełomem, ale na pewno miało to powolny wpływ na Markusa. Liga początkowo była prowadzona prosto jak obsługa cepa. W pewnym momencie miał wrażenie jakby wszyscy szli zwyczajnie za jego śladem, co chwilami zaczeło być męczące. Nie mniej spotykał się nie raz z odmiennym zdaniem i jego pozycja wymusiła na nim kompromisy, o ile było to wciąż w granicach jego moralności.

Po nim nie spodziewała się takiej otwartości, zaskoczył ją. Był przyjazny, ciepły, cierpliwy gdy wszystko jej tłumaczył i prostował...

Cykl Nocy. - Aeshri

Czas mijał a skład ligi się zmieniał, pojawiło się wiele osób które wystawiło charakter strażnika na próbę. Cały czas jednak miał na sercu ogólne dobro gildii, często kiedy można było zostawiał im wolną rękę ale były i sytuacje gdzie podejmował decyzję którą uważał za słuszną pomimo wszechobecnego sprzeciwu. Związanie się z Teeną miało na niego silny wpływ, dało to strażnikowi lekcję kompromisu. Kobieta była w stanie podnieść go na duchu kiedy do jego głowy dopadało zwątpienie, nawet poznanie jej ojca dało mu lekcję pokory.

Lata spędzone w względnej samotności nadal jednak są widoczne w jego zachowaniu, nie przepada on za tłumami i niezbyt dobrze odnajduje się w takim środowisku. Preferuje rozmowę z jedną osobą z którą ma bezpośrednio kontakt, aniżeli z większą grupą. Czasami nie potrafi prowadzić rozmowy jeśli nie ma żadnego tematu, o ile sam nie widzi problemu w milczeniu aniżeli rozmowie o pogodzie, jest świadom że takie zachowanie może być odebrane negatywnie, co może doprowadzić do zadawania przez niego dziwnych pytań, byleby podtrzymać rozmowę. Jakkolwiek jest to osoba o dobrym sercu, o tyle nie jest on najlepszym towarzyszem, aby spędzić miło czas.

Obecnie Markus jest na pierwszy rzut oka dość wycofaną osobą, spowodowane jest to faktem że woli trzymać się zaufanych sobie osób. Wystarczy jednak okazać odrobinę zaangażowania i dobrej woli aby zyskać jego przychylność. Bardzo ceni sobie przyjaźnie które zawarł i za wieloma byłby w stanie wskoczyć w ogień. Brońcie Bogowie jednak jeśli ktoś nadszarpnie jego zaufaniu, ponieważ ciężko jest je odzyskać. Pomimo tego wszelakie negatywne uczucia przyjmują zwykle formę pasywną, nie ma on w sobie zwykle grama złej woli nawet wobec osób o bardzo niskiej opinii. Ponad wszystko jest on lojalnym przyjacielem i groźnym wrogiem który nienawidzi zdrajców.

Umiejętności

Walka

Obierając drogę strażnika, Markus nie widział dla siebie innej roli jak walki w pierwszym szeregu w ciężkim pancerzu. W swojej roli bardzo upodobał sobie miecze, zarówno jedno jak i dwuręczne, potrafi posługiwać się również bronią drzewcową. W walce zazwyczaj preferuje trzymanie się blisko swoich towarzyszy aby w razie czego móc zasłonić ich tarczą lub inaczej wspomóc w boju. Podczas większych walk, zazwyczaj celuje w walkę z najsilniejszym przeciwnikiem lub dowódcą.

Bronie Główne

Najważniejsze zasady walki.

 • Zdrowe ciało i dobra broń.
 • Równowaga w ataku i obronie.
 • Znajomość technik.
 • Odwaga i ostrożność.
 • Ocena dystansu.
 • Trening i pewność.
 • Przychylność Bogów.

— Markus

W przeciągu swojego życia, jako strażnik, rycerz i najemnik, Markus zawsze faworyzował miecze ponad wszelakie inne bronie. Jest to doskonale widoczne w jego sposobie walki oraz znajomości broni, dla wykorzystania jej do granic potencjału. W przeciągu swojego życia, zarówno uczył się walki od innych, jak i stworzył swój własny styl. Znajomość różnych technik walki, pozwala mu na bycie adaptacyjnym na polu walki, w stosunku do swoich oponentów.

Retribution (trait).png Miecz Dwuręczny
Biegłość

Główna broń strażnika, którą władanie opanował na bardzo wysokim poziomie. W jego rękach jest to bardzo uniwersalna broń i jest w stanie wykorzystując znane sobie techniki mierzyć się z najróżniejszymi typami przeciwników, jak i świetnie nadająca się do walki w tłumie.

Techniki

Vigorous Precision.png Zwodniczy Cios - Atak może być wykonany na kilka sposobów, ale podstawowa zasada jest prosta. Trzeba zasygnalizować przeciwnikowi swój atak, a następnie przejść w jego inną formę. Może być to wykonane w postaci przejścia z pchnięcia, do cięcia, cięcia do pchnięcia lub dwoma cięciami pod różnymi kątami.

Swift Scholar.png W Kapelusz - Po sparowaniu ciosu, miecznik dalej utrzymuje bronie w kontakcie i przemieszcza broń przeciwnika na bok, aby go odkryć, cały czas kierując sztycht w stronę przeciwnika. Może wtedy wykonać pchnięcie w górne partie ciała, lub przejść do walki w stylu "Szturchnięcie Smoka".

Symbolic Power.png Morderczy Cios - Atak ten jest wykonywany przy pomocy odwróconego miecza. Chwyta się go za ostrze i celuje się w szczeliny w pancerzu przeciwnika, wykorzystując jelec w formie prowizorycznego młota. Najczęstszym celem są okolice karku oraz głowa. Vulnerability.png

Might of the Protector.png Sponad Wyżyn - Strażnik obraca mieczem nad głową przy jednoczesnym piruecie, dzięki temu wykonuje dwa cięcia w bardzo krótkim odstępie czasu, uniemożliwiając przeciwnikom zbliżenie się. Manewr ten można wykorzystać do cofnięcia się od grupy przeciwników jednocześnie nie tracąc inicjatywy, lub aby obronić się przed atakiem od tyłu.

Virtue of Retribution.png Błyskawiczna Riposta - Po sparowaniu ataku przeciwnika, strażnik wykorzystuje efekt "Zapału" aby znacznie przyspieszyć swoje ruchy Quickness.png i wykonać błyskawiczny kontratak, dający przeciwnikowi mało czasu na reakcję i zmniejszający szansę na zablokowanie ciosu.

Style

Zealot's Speed.png Klasyczny - Klasyczny styl walki bronią białą, opiera się o wykonywanie pojedynczych silnych ciosów w krótkich seriach ruchów, a walka opiera się głównie o przechytrzenie przeciwnika. Najczęściej walka w tym stylu sprowadza się do prostej kombinacji parowania i ripost, a w ataku dominują cięcia oraz pchnięcia.

Steadfast Courage.png Zelota - Czasami nazywany też stylem grupowym. Ten sposób walki opiera się o wykonywanie ciągłych ruchów, gdzie jeden momentalnie i płynnie przechodzi w następny. Styl ten może być wykorzystywany do walki z wieloma przeciwnikami, ponieważ pozwala na błyskawiczne zmienianie swojego głównego celu, natomiast zamaszyste ruchy utrudniają podejście do strażnika.

Power of the Virtuous.png Szturchnięcie Smoka - Defensywny styl walki, wykorzystywany przez strażnika jedynie w przypadku kiedy przeciwnik jest w zasięgu ramienia strażnika. Walka opiera się głównie o techniki półmieczowe. Chwyta się jedną dłonią za ostrze miecza, przez co broń traci na sile oraz zasięgu ale pozwala na wykorzystanie sztychu klingi w formie sztyletu dla szybkich i precyzyjnych ciosów, lub głowi w formie obuchu.

Red Symbole Bijące.png Broń Drzewcowa
Biegłość

Prosta w obsłudze, a jednocześnie bardzo skuteczna przeciwko wielu typom przeciwników. Broń drzewcowa pozwala przede wszystkim na utrzymanie dużej odległości od przeciwnika. Trudno jednak walczy się nią w bliskim kontakcie, zmuszając do noszenie broni zapasowej.

Techniki

Defender's Dogma.png Wyłom - Prosty manewr polegający na zbiciu gardy przeciwnika w bok i odsłonięciu go. Następnie kontynuuje się ruch pchnięciem grotu lub cięciem ostrza. Vulnerability.png

Selfless Daring.png Podcięcie - Niski atak polegający na wykorzystaniu haka przymocowanego do broni. Zahacza się o łydkę przeciwnika i ciągnie w swoją stronę w celu uszkodzenia ścięgna. Można ten ruch zastosować też na innych częściach ciała, na przykład po zbitym ataku cofnąć się jednocześnie zahaczając i raniąc przeciwnika. Crippled.png

Renewed Justice.png Stalowy Ogon - Manewr defensywny, wykorzystywany w momencie kiedy górna część broni zostanie unieruchomiona przez przeciwnika. W tej sytuacji obraca się broń wykorzystując dźwignię i uderza przeciwnika tylną, tępą częścią broni.

Virtuous Action.png Harpun - Broń drzewcowa może zostać opleciona przez strażnika łańcuchem, aby po rzuceniu mógł przywołać ją z powrotem do swojej dłoni.

Bulwark.png Tarcza
Biegłość

Służy ona w dużej mierze do blokowania ciosów i jest świetnym narzędziem w walce przeciwko strzelcom. W parze z bronią jednoręczną tarcza praktycznie zawsze gra pierwsze skrzypce. Sprawia to że strażnik korzystając z tarczy jest bardzo defensywny i korzysta z niej tylko jeśli ma pewność że spotka się z ostrzałem który nie da rady powstrzymać magią.

Techniki

Pure of Sight.png Ukryta Broń - Strażnik zasłania tarczą swój tors oraz broń przed przeciwnikiem, i odsłania się dopiero w momencie wykonania ciosu, aby dać przeciwnikowi jak najmniej czasu na reakcję. Cios można poprzedzić wcześniej pchnięciem tarczy w celu wytrzącenia przeciwnika z równowagi, lub wywołania presji.

Valorous Defense.png Balans - Wykorzystuje tarczę w celu zablokowania broni przeciwnika i utrzymanie jej z dala od siebie, w celu odsłonięcia przeciwnika. Następnie kontynuuje atak przy pomocy cięcia lub pchnięcia.


Bronie Drugorzędne

W przeciągu swojego życia, strażnik opanował posługiwanie się typowym dla swojej profesji rynsztunkiem. Zna on zastosowania wielu broni białych, potrafi walczyć bez użycia broni oraz może poruszać się dość swobodnie w ciężkich pancerzach. Dzięki swojej elastyczności i szerokiej wiedzy na temat broni jest on w stanie odnaleźć się zarówno w pojedynku, jak i na szerokim polu walki.

Nazwa Opis
Zealous Blade.png
Miecz Jednoręczny
Podobnie jak w przypadku mieczy dwuręcznych, jest to broń którą władanie Markus opanował na wysokim poziomie, pozwalając mu na dużą wszechstronność. Najczęściej korzysta z tej broni w parze z tarczą.
Red Duchowe Twory.png
Buława
Broń zapasowa, używana tylko w szczególnych przypadkach. Markus opanował władanie nią, jednak poprzez nieczęte korzystanie z tej broni, nie jest w tym wybitny. Umie jednak wykorzystać jej potencjał i wie dobrze przeciwko komu może ją wykorzystać.
Unrelenting Criticism.png
Topór
Nie korzystał z toporów często, jednak wiedza ogólna dotycząca broni pozwala mu na walke z pewną dozą efektywności. Nie zna jednak technik walki które w pełni wykorzystują potencjał topora. Teena nauczyła go jak efektywnie rzucać toporem.
Unscathed Contender.png
Sztylet
Broń zapasowa, zawsze nosi jeden przy pasie na wszelki wypadek. Przydaje się bardzo w momentach kiedy strażnik zostaje rozbrojony, lub po powaleni ciężko opancerzonego przeciwnika, kiedy trzeba go dobić czymś co bez problemu trafi w szczeliny pancerza. Reszta jego biegłości w posługiwaniu się tego typu bronią, ogranicza się do dźgania ostrym końcem.
Martial Cadence(blue).png
Ciężki Pancerz
Lata spędzone na noszeniu ciężkich pancerzy odbiły się zarówno na jego budowie fizycznej. Markus jest przyzwyczajony do wagi ciężkiego pancerza a znając jego ograniczenia jest w stanie poruszać się w nim dość swobodnie i nie musi martwić się że pierwszy lepszy trafiony cios skończy się urazem.
Right-Hand Strength.png
Walka Wręcz
Sztuka walki wręcz przydaje się nie raz, w szczególności kiedy zostanie się rozbrojonym. Strażnik w takiej sytuacji dalej jest w stanie być trudnym oponentem. Umiejętności walki pomagają też w sytuacji gdy dochodzi do bardzo bliskiego kontaktu, kiedy jest się w zasięgu dłoni przeciwnika. Walka przy pomocy broni faworyzowanych przez strażnika jest wtedy trudna, ale otwiera to pole do kopnięć lub możliwości przewrócenia przeciwnika.

Magia

Pierwsze nauki magii Markus pobierał u kapłanów Kormir z świątyni w Divinity's Reach. Od samego początku chciał on wykorzystywać magię jako wsparcie swoich umiejętności bojowych i mieszania ze sobą walki bronią jak i magią.

Cnoty

Podstawowym orężem który strażnik wykorzystuje w walce, to jego cnoty. Postępując wedle wybranych przez siebie wartości, jest on w stanie czerpać z nich moc magiczną, pozwalając na rzucanie prostych zaklęć w niedługim odstępie czasu i bez konieczności korzystania z katalizatora magicznego.

Markus niemal od samego początku poszedł ścieżką strażnika. W przeciwieństwie jednak do wielu innych skupił największą uwagę na samych cnotach, źródle jego mocy. Starał się dogłębnie zrozumieć znaczenie każdej ze swoich cnót i żyć przestrzegając tych zasad. W efekcie udało mu się wzmocnić efekty magiczne swoich cnót w stopniu w którym nie jest to tylko dodatkowy efekt, ale może wykorzystać je jako swój główny atrybut w walce.

Sprawiedliwa Siła
Niezachwiane oddanie
Miłosierna cierpliwość
Stoic Demeanor.png
Red Modlitwy.png
Redin Bariery.png
"Prawdziwą cnotą nie jest posiadanie siły i władzy, ale dobre jej wykorzystanie. To kim jesteśmy definiuje fakt, jak traktujemy słabszych od siebie. Wykorzystanie swojej siły przeciwko słabszym, jest oznaką braku biegłości, honoru i absolutnego tchórzostwa." "Bądź lojalny wobec swoich towarzyszy. Dbaj o przyjaźnie i nie pozwól zawieść pokładanego w tobie zaufania. Karz tych którzy grożą twoim bliskim i nie pozwalaj plotkom i intrygom nadwyrężyć zawartym przyjaźniom." "Zachowaj cierpliwość wobec błądzących. Akceptuj przeprosiny i wybaczaj urazy wszystkim tym którzy za nie żałują. Pomagaj słabszym, akceptuj niedoskonałości i bądź wyrozumiały przy niepowodzeniach."

Kindled Zeal.png Zapał - Wykorzystując moc z cnoty sprawiedliwości strażnik jest w stanie na krótką chwilę mocno przyspieszyć swoje ruchy do wykonania błyskawicznego ciosu, jak i zwiększenia jego celności. Quickness.png Fury.png

Unending CorruptionBlue.png Bojaźń - Posyła wprzeciwnika energię magiczną cnoty, wypełniając jego serce poczuciem bezsilności w obliczu perspektywy zbliżającej się kary z ręki strażnika. Wywołuje efekt strachu na przeciwniku, zmuszając go do ucieczki. Fear.png

Guard CounterBlue.png Odwaga - Po zaczerpnięciu mocy z cnoty oddania, chroni siebie lub sojuszników od krzywdy. Zasłania wybrany cel egidą, która absorbuje następny pojedynczy wymierzony w nią cios. Aegis.png

Zealot's Aggression.png Prowokacja - Zaklęcie natychmiast zwraca uwagę wskazanego przeciwnika na strażniku i wywołuje w nim nieuwarunkowany gniew skierowany w stronę strażnika, wymuszając zaatakowanie go. Taunt.png

 • Weighty Terms.png Pomocna Dłoń - Leczący dotyk gołą dłonią który pozwala na przelanie magii leczniczej z cnoty miłosiernej cierpliwości na ranę. Zaklęcie zdolne zaleczyć płytką ranę.
 • Strength of the Fallen.png Wolna Wola - Uwalniając magię z cnoty pozwala na uwolnienie się z efektów ograniczających swobodę poruszania się i na chwilę przyspiesza ruch. Swiftness.png Usuwa: Immobile.png Crippled.png Chilled.png

Księga

Zastosowanie historii do wzmocnienia swoich umiejętności było bardzo na rękę Markusowi, ze względu na historię swojego rodu którą zapragnął do tego wykorzystać. Początkowo, poznał on podstawowe aspekty zastosowania magii co później próbował wykorzystać o własnych siłach. Początkowo musiał korzystać ze spisanej przez siebie księgi w formie katalizatora. Umieścił tam zapiski z kronik rodzinnych, oraz ilustracje wykonane przez pewnego ulicznego szkicownika z Divinity's Reach.

Po pewnym czasie księga jednak okazała się niezbyt poręczna w walce, dlatego postanowił nauczyć się nowych umiejętności bezpośrednio od elońskich firebrandów. W Desert Highlands odnalazł Nadima Turana który przekazał mu potrzebną wiedzę do rozwijania się w tej dziedzinie. Obecnie Markus opanował specjalizację i jest w stanie korzystać z przywołania księgi. Od czasu opanowania specjalizacji, płomienie strażnika zmieniły swój kolor. Z jasnoniebieskiego, na mieszankę błękitnych strażniczych i naturalnie pomarańczowych płomieni.

Stosując wiedzę o swoim rodzie, Markus jest w stanie przywołać duchowy odpowiednik księgi "Kroniki Helminganów". Którą jest w stanie wykorzystywać jako katalizator magii, umożliwiając mu rzucanie zaklęć opartych o powiązanych z księgą cnót. Wizualnie wygląda to, jakby strażnik trzymał w dłoni księgę, z której po chwili wylatują pojedyncze strony wirujące wokół strażnika. Musi utrzymać księgę w dłoni aby z niej korzystać. Księga nie może być zniszczona fizycznie, ale można ją magicznie rozproszyć Po aktywacji pojawia się 5 stron z których każda może być użyta do rzucenia jednego z zaklęć.

Księga Sprawiedliwości - "Pieśń Wezwania"
Księga Miłosierdzia - "Szlachecka Idylla"
Perfect Inscriptions.png
Loremaster.png
Fragment księgi który opisuje historie o wyprawach rycerskich oraz dokonaniach jego przodków. Przywołując ten fragment, Markus zyskuje dostęp do silnych, głównie dystansowych zaklęć ofensywnych opartych o magię ognia. Rozdział opisujący sielankowe życie członków rodu na swoich ziemiach. Daje to Markusowi dostęp do szerszej palety zaklęć leczniczych i wspierających. Niestety przywołanie księgi jest niemożliwe w warunkach bojowych.

Quickfire.png Gniew Przodków - Wzywając sprawiedliwy gniew jego rycerskich przodków, przywołuje błękitno-pomarańczowy płomień w formie ognistego promienia skupiającego się na celu. Ogień rozchodzi się po łatwopalnych materiałach i dotkliwie parzy swoją ofiarę. Burning.png

Strength in Numbers.png Błogosławieństwo Bitwy - Helminganie znani byli ze współpracy podczas walki. Przywołując ducha współpracy i braterstwa zwiększa siłę wskazanego sojusznika. Might.png

All for OneBlue.png Znak Osądu - Wspominając rozrachunek krzywd swoich przodków, tworzy na ziemi znak. Aktywowanie go przywołuje płonące łańcuchy które oplatają przeciwnika uniemożliwiając mu poruszanie się i przypiekają przy dotyku.Burning.png Immobile.png

Inner Fire.png Płomień Paleniska - Przywołuje wspomnienie domowego ciepła oraz bezpieczeństwa. Pozwala to na otoczenie wybranego sojusznika strażniczym płomieniem. Płomienie chronią wybraną osobę przed chłodem i pozwalają na zapieczenie rany i powstrzymanie krwawienia Usuwa: Chilled.png Bleeding.png

Red Symbole Wspomagające.png Rytuał Oczyszczenia - Inwokuje oczyszczający rytuał wokół wybranego sojusznika. Duchowa esencja wody obmywa go ze wszystkich nieczystości ran, które mogłyby utrudnić leczenie. Dodatkowo gasi ogień, łagodzi skutki oparzeń oraz daje moment wytchnienia. Vigor.png Usuwa: Poisoned.png Burning.png

Red Aspekt Światła.png Błogosławieństwo Zdrowia - Przodkowie Markusa którzy nie zginęli na polu walki zawsze cechowali się długim życiem i dożywali bardzo sędziwego wieku. Pozwala to strażnikowi przelać ich żywotność na ranę sojusznika, przyspieszając jej regenerację. Regeneration.png


Zaklęcia Użytkowe

Przywoływanie barier jest jedną z ważniejszych sztuk u strażników. Poświęcając ziemię wokół siebie jest w stanie przywołać w miejscu barierę która jest w stanie zatrzymać ataki przeciwników. Posiadanie dowolnej tarczy bardzo pomaga w korzystaniu z barier, są one wtedy wytrzymalsze i większe, jak i łatwiejsze do utrzymania. Jeśli zaklęcie słabnie, może utrzymać je obiema dłońmi by przelać w nią więcej magii.

Kontrolowanie łańcuchów jest magią która rekompensuje brak mobilności strażnika. Umożliwia mu to unieruchomienie lub przyciągnięcie uciekających przeciwników, odciągnięcie przeciwnika od sojusznika lub odseparowanie jednego z przeciwników od grupy.

Poza tym, jest w stanie też przywoływać i kontrolować magiczne światło lub duchowy ogień w celach użytkowych, jak oświetlenie ciemnego miejsca, lub podpalenie czegoś łatwopalnego.

Zaklęcie Opis
Iron BloodedBlue.png
Spętanie
Duchowy Twór. Przywołuje duchowe łańcuchy, którymi jest w stanie manipulować. Łańcuchy oplatają przeciwnika, uniemożliwiając mu poruszanie się, lub przyciągając go do strażnika. Immobile.png
Hunter's Fortification.png
Sanktuarium
Konsekracja. Poświęcenie terenu pozwala strażnikowi na ochronienie jego okolicznych sojuszników przed atakami wroga. Kopuła blokująca przeciwnikom dojście oraz absorbująca w siebie ataki dystansowe.
Protector's Impact1.png
Bariera
Konsekracja. Poświęcenie terenu przed strażnikiem w celu ochronienienia jego sojuszników przed atakami wroga. Ściana strażniczej magii przywołana przed strażnikiem blokuje przejście oraz absorbuje w siebie ataki dystansowe.
BlinksWytrwalosc.png
Światło
Konsekracja. Przywołuje w dłoni strażnika kulkę światła która utrzymywana jest w stanie rozświetlić ciemne pomieszczenie.

Umiejętności Dodatkowe

Zaklęcie Opis
Glif Kontry.jpg
Glif Kontry
Glif służący do negowania efektu spektralnej agonii na sojusznikach. Jest w stanie rzucić ten glif używając dwóch palców jednej dłoni, ale nie jest pewny czy zawsze tak będzie działać, dlatego woli unikać takiej sytuacji.

 • Historia - Markus bardzo dobrze zna historię ludzkich nacji. Potrafi rozpoznać różnice w architekturze i znając ich wiek może powiązać ją z wydarzeniami z historii.
 • Prawo - Zna dobrze prawo Krytańskie i umie się nim posługiwać dla wyciągnięcia korzyści. Umie dopatrzeć się kruczków w zasadach i potrafi je wykorzystać kiedy trzeba. Jednocześnie potrafi rozpoznać kiedy przepisy mogą być wykorzystywane do niewłaściwych celów.
 • Zbrojmistrz - Posiada szeroką wiedzę na temat wszelkiego rodzaju broni białej. Zna wady, zalety jak i specyficzne przeznaczenie poszczególnych typów broni.
 • Pierwsza pomoc - Biegłym medykiem nie jest, ale wykorzystując to co ma pod ręką oraz magię potrafi ustabilizować stan typowych ran występujących podczas walki w warunkach polowych. Potrafi ustabilizować kończynę, zatamować krwawienie czy zabezpieczyć ranę. Szlifuje on swoje umiejętności pod okiem Nisheery.
 • Anatomia - Od czasu rozpoczęcia swojej nauki medycznej w celu szlifowania zaklęć leczących, coraz lepiej poznaje anatomię innych ras. Pozwala to nie tylko na łatwiejsze leczenie, ale i rozszerza jego wiedzę dotyczącą witalnych miejsc swoich wrogów.
 • Jazda na wierzchowcu - Umie przemieszczać się na wierzchowcach lądowych. Zna zasady postępowania z każdym z obecnie znanych, potrafi samodzielnie zapiąć na nich uprzęże i wie jak się zapoznać z nowopoznanymi wierzchowcami. Wciąż doskonali swoje umiejętności latania na gryfie, jednak opanował już manewry, takie jak sposób aby rozpędzić gryfa podczas lotu czy pikowanie.

Cechy

 • Dobra pamięć - Posiada bardzo dobrą pamięć, może pamiętać szczegóły wydarzeń z długiego okresu czasu. Pamięta też wszelakie urazy oraz dobre uczynki.
 • Uparty jak osioł - Markus jest bardzo zatwardziały w swoich postanowieniach. Raz podjęta przez niego decyzja, szczególnie dotycząca kwestii bezpieczeństwa lub moralnych jest bardzo trudna do zmiany przez inne osoby nawet jak mają solidne argumenty.
 • Pokiereszowany - Oberwał nie raz i nie dwa, z tego powodu ma wysoki próg bólu. Pierwsza lepsza rana i wynikający z niej ból nie sparaliżuje go podczas walki. Jest też w stanie kontynuować walkę pomimo odniesionych ran o ile nie dotyczą ważnych części ciała, lub nie wykrwawi się na śmierć.

Wady

 • Awersja do broni palnej - W jego oczach broń palna jest dla tchórzy i nie wymaga absolutnie żadnej biegłości do zabicia przeciwnika, do tego jest brutalna i niecywilizowana. Życie nie powinno być tak łatwo odbierane.
 • Znajomość Technologii - Nigdy nie przykładał uwagi do ogólnie znanych rodzajów technologii, tak więc posiada braki w tej dziedzinie. Nie przepada też za wykorzystywaniem wszelkiego rodzaju kieszonkowych gadżetów bardziej skomplikowanych od kieszonkowego zegarka. Póki co opanował jednak komunikator.
 • Nie ma odwrotu - Z jakiegoś powodu, Markusowi często nie wychodzą ucieczki z różnych sytuacji. Możliwe że preferuje zakończenie walki gdy wszyscy przeciwnicy zostali pokonani, lub spowodowane jest to brakiem znajomości przez niego zaklęć teleportacji. Odpowiedzi najprawdopodobniej nie zna nawet on sam.
 • Medytacje - Strażnik uwielbia dobrą walkę. Ferwor i poczucie adrenaliny bardzo często utrudniają mu wyciszenie się potrzebne do medytacji, dlatego strażnik z nich nie korzysta i w jego arsenale zaklęć brakuje teleportacji.

Ekwipunek

Pancerze

Pancerz Wędrownego Rycerza
Pancerz rodu Var Maelius
 • Pancerz Wędrownego Rycerza - Ze względu na wydarzenia ostatnich lat i konieczność przystosowania do walki w innym klimacie, Markus zainwestował w lżejszy pancerz będący mieszanką różnych typów pancerzy. Korpus jest chroniony poprzez niepełny napierśnik, zasłaniający bezpośrednio przód jak i tył torsu i łączony ze sobą skórzanymi pasami. Odkrywa to niestety boki powyżej linii żeber, ale jednocześnie pozwala na w miarę swobodne ruchy tułowia. Od pasa w dół, pancerz składa się z nabiodrków, wykonanych z skórzanych płacht i przynitowanymi do nich stalowymi płytkami, a wszystko jest zasłonięte długim płaszczem by wiatr nie wiał w poślady. Całego obrazu pancerza dopełniają rękawice wykonane z kolczugi z stalowymi płytkami na przedramionach, oraz mocne skórzane buty. Można go też zobaczyć z wilczym futrem na ramionach, podbijane od środka skórą a przy barkach wzmacniane metalowymi płytkami. Czasami w zastępstwie zamiast skóry może korzystać z naramienników z rodowego pancerza, lub na pustynię zakryć pancerz jasnym szalem. Napierśnik zawiera po prawej stronie obu segmentów ślad po naprawieniu przebicia.
 • Ciężka zbroja płytowa Rodu Var Maelius. - Pancerz początkowo należał do jego ojca. Składa się z ciężkiego płytowego napierśnika, naramienników i nabiodrków, wszystkie te części zawierają ozdobne wzory, trudno powiedzieć co te wzory ukazują, jedni twierdzą że wyglądają jak płomienie inni że winorośl. Obraz pancerza dopełniają ciężkie rękawice i płytowe buty. Pod pancerzem Markus nosi długi czerwony płaszcz. Obecnie pancerz jest poważnie uszkodzony a mężczyzna zrezygnował z jego naprawy i traktuje go jako pamiątkę rodzinną, oraz pancerz reprezentacyjny, wykorzystywany na specjalne okazje. Wzór pancerza jest zarezerwowany dla rodu i zawierzany tylko personalnie wybieranym kowalom. Noszenie go przez nieuprzywilejowanych zawsze było surowo karane przez jego członków.

Bronie

Im dłuższy miecz, tym krótszy przeciwnik.

— Żart najemników

 • Gâllánhôrn - Dwuręczny miecz który otrzymał jako wyraz wdzięczności jednego z kowali za odnalezienie jego córki. Krótszy od większości dwuręcznych mieczy, wykonany z mithrilu, prostszy w użyciu podczas blokowania. Podczas kucia Markus sam rozpalał piec własnym strażniczym ogniem, dzięki czemu z wielką łatwością łączy się z mocami człowieka i w jego rękach może być wykorzystywany jako katalizator magii. Miecz posiada wplątany w rękojeść chwost w postaci dużego węzła. W węzeł wpięta jest też pieczęć ze wstęgą. Na obu stronach wstęgi widnieją dwa napisy w języku starokrytańskim, a tłumaczy się je na:"Przed sprawiedliwością nie ma ucieczki.", "Wszystko wraca do światła." Na wyprawie do Jahai, miecz został złamany podczas walki z Shattererem, gdzie Markus zmierzył się z Riftstalkerem. Bestia została pokonana kosztem oręża, Markusowi udało się jednak odzyskać połamane resztki miecza. Obecnie fragmenty ostrza znajduje się w jego domu jako pamiątka.
 • Gwiazda Dzienna - Miecz jednoręczny, w którym na pierwszy rzut oka rzucają się świecące na złoto runy. Runy składają się w Runa Zguby Wynaturzeń która pali nieumarłych przy trafieniu. Sam miecz ma długie i proste ostrze, zawijające się dopiero przy samym sztychcie. Ma długi jelec zawijający się po obu jego stronach. Ostrze wykonane jest w pełni ze stopu deldrimorskiej stali, natomiast jego rękojeść jest wykonana z niezwykle wytrzymałego drewna żelazodrzewa, oraz jest wyrzeźbiona tak, by dokładnie pasowała pod palce.
 • Straż Kryty - Duża migdałkowa tarcza z Królewskim symbolem Kryty, posiadająca ukośny chwyt na całe przedramię. Doskonałe narzędzie do obrony, oraz symbol oddania Markusa wobec Królestwa Kryty. Otrzymał ją po powrocie z Ebonhawke, gdzie służył wspierając delegacje dyplomatyczne ludzi.
 • "Smoczy Kieł" - Dwuręczny miecz który Markus zyskał w Thunderhead Keep. Jego długość jest niewiele mniejsza od wzrostu strażnika. Posiada typowe dla tego typu broni elementy, takie jak szeroki jelec czy podkrzyże. To co wyróżnia tę broń to fakt że jest stworzona ze smoczej krwi. Górna połowa ostrza, oraz głownia połyskują fioletowym blaskiem. Trafienie piętna Kralkatorika tym mieczem jest w stanie bez problemu rozbić kryształ.
 • Mithrilowy Miecz Dwuręczny - Dwuręczny miecz sięgający strażnikowi na wysokość szyi, wykonany z mithrilu. Miecz jest dobrze wyważony dzięki dość masywnej głowni, a szeroki jelec gwarantuje dobrą ochronę dłoni. Ostrze jest długie i powoli zwęża się od 3/4 wysokości ostrza do sztychtu, dzięki czemu jest dobry zarówno do wykonywania cięć jak i pchnięć.
 • Mithrilowa Halabarda - Dwumetrowa broń drzewcowa. Drzewiec wykonany z solidnego dębowego drewna i z paskudną kolekcją ostrzy wykonanych z mithrilu na szczycie. Broń posiada zarówno długie ostrze służące do rąbania i cięć, jak i zestaw trzech kolców na szczycie do pchnięć. Natomiast z drugiej strony ostrza, wystaje zagięty w dół kolec. Dół halabardy jest okuty z mithrilową głownię. Na drzewcu pomiędzy 1/3 a 2/3 długości przymocnowany jest sznur który pozwala na noszenie broni na ramieniu w czasie podróży.
 • Mithrilowa Buława - Buława wykonana z mithrilu, posiadająca sześć skrzydeł i kolec na samej górze. Duża masa głowicy buławy, skutkuje w skuteczności w walce z ciężko opancerzonymi przeciwnikami. Można nią wywołać poważny wstrząs, lub zgruchotać kości jeśli trafi się osobę nieopancerzoną.
 • Krótki Toporek - Niewielkich rozmiarów toporek o prostym, stalowym obuchu. Bardzo dobry do rzucania.
 • Mithrilowy Sztylet - Zapasowa broń, prosty sztylet wykonany z mithrilu.

Pozostałe

Płaszcz Skórzany
Płaszcz Zimowy
Luźny Strój
 • Wielka Kronika Helmingan - Księga obita w skórę, z przytwierdzonym łańcuchem którą nosi przewieszoną przez tors. Księga jest zapisywana przez strażnika różnymi historiami związanymi z jego rodem i wykorzystywana do wzmacniania jego zdolności magicznych opieranych o utożsamianie cnót z historiami o jego przodkach. Zawiera kilka wystających z boku zakładek które prowadzą do konkretnych wersów wykorzystywanych w zaklęciach. Jest możliwa do wykorzystania jako katalizator magii podczas rzucania zaklęć.
 • Kapelusz - Prosty materiałowy kapelusz. Dobry na deszcz oraz mocne słońce, czasami przyozdabiany piórkiem.
 • Skórzany Płaszcz - Długi płaszcz z wyprawionej skóry dolyaka. Posiada wzmocnienia na ramionach oraz wysoki kołnierz. Zapewnia dobrą ochronę przed wiatrem, a nawet może ochronić przed niezbyt ostrym mieczem. Wokół torsu posiada izolację która chroni przed niskimi temperaturami.
 • Płaszcz Zimowy - Gruby i długi płaszcz wykonany z owczej wełny. Bardzo dobrze chroni przed zimnem i pomaga utrzymać ciepło ciała. Na kołnierzu ma futro które chroni kark i w niektórych przypadkach uszy przed chłodem.
 • Peleryna - Prosta sięgająca do łydki strażnika peleryna wykonany z lnu. Chroni w małym stopniu przed wiatrem oraz wodą która mogłaby dostać się do pancerza. Posiada mocowania które pozwalają przypiąć ją do pancerza.
 • Pas - Wykonany z wyprawionej skóry dolyaka. Zawiera on wszelakie przegródki oraz uchwyty potrzebne strażnikowi do przenoszenia swojej broni oraz innych rzeczy potrzebnych w wyprawach. Jest też głównym miejscem na którym strażnik zawiesza wszelakie amulety.
 • Runa Jackala - Kamień runiczny zawierający w sobie jackala Ylatha. Kamień jest ciemnoszary i lekko chropowaty a symbol runy na nim przybiera formę mgły i czasami jest trudny do odczytania, jednak widać na nim symbol wilka i znaki znajdujące się dookoła.
 • Gryfia Kula - Mała, mieszcząca się w dłoni kula, która po przelaniu w nią magię przywołuje z okolicy gryfa Arvora.
 • Grot Włóczni - Rodzinna relikwia, grot elońskiej włóczni z przed 250 lat. Należała ona do Arkturusa Helma, przodka Markusa. Zawieszony zazwyczaj na pasie, razem z resztą amuletów.
 • "Pomocna Dłoń" - Amulet w kształcie herbu rodu Markusa, srebrnej otwartej rękawicy. Zawieszony zazwyczaj na pasie.
 • Amulet Ligi - Amulet podarowany na inicjacji, wraz z tytułem towarzysza. Główny kamień w amulecie to niebieski kamień filaru więzi. Zawieszony zazwyczaj na pasie.
 • Bordowe Kapcie - Ręcznie robione bordowe kapcie, prezent od Aeshri na Wintersday.
 • Magiczny Kompas - Kompas podarowany przez parę Melody i Jamesa Falk na Wintersday. Posiada dwie wskazówki: Jedna pokazuje północ, druga kierunek do starej siedziby Ligi w Lost Precipice.
 • Obrońca Prawdy - Książka zawierająca w sobie wiedzę potrzebną do nauki magii firebrandów. Jedyna sztuka książki o Firebrandach w takim wydaniu została zachowana przez Nadima Turana, który nowe wydanie opatrzył swoimi przypisami.
 • Dublon Dżinów - Złota moneta z miasta Ahdashim, ofiarowana między innymi Markusowi przez strażnika miasta Klucz Ahdashim. Pozwala na jednorazowe przywołanie dżina który ma za zadanie spełnić życzenie przywołującego.
 • Plecak - Głęboki plecak wykonany z wyprawionej skóry dolyaka. Zabiera go zazwyczaj na dłuższe wyprawy, wypełnionego bardziej, lub kilkoma mniej koniecznymi rzeczami.

Zawartość Plecaka

 • Racje żywnościowe. (suszone mięso, razowe pieczywo)
 • Bukłak z wodą 1,2l.
 • Manierka z alkoholem 0,4l.
 • Zapasowe ubranie na zmianę.
 • Osełko
 • Koc

Wierzchowce

Wyjący Ylath

Ylath

Jackal, który swoim wyglądem bardziej przypomina wilka, aniżeli szakala. Ylath jest jackalem który jest niemal całkowicie wykonany z żywiołu wiatru, wyglądem przypominający on najbardziej śnieżnego wilka. Ma on rozmiary pospolitego jackala, jednak brak otaczających go kamieni sprawia wrażenie chudej postury. Nie mniej jest on w stanie udźwignąć na swoje plecy 2 osoby postury człowieka lub sylvari z ekwipunkiem, jednak jest to jego górna granica, ale bez dużego obciążenia, jackal jest bardzo zwinny. Walka z tego wierzchowca jest dość trudna, ze względu na brak siodła oraz strzemion na których można się oprzeć. Po przywołaniu z runy, kamień zajmuje miejsce w jackalu na wysokości serca u wilka. Ylath potrafi wydać z siebie dźwięk podobny do wilczego wycia.

Arvor

Markus podczas lotu na Arvorze

Samiec gryfa o dość specyficznym wyglądzie, ponieważ bardziej przypomina ogromnego, skrzydlatego lwa pustynnego. Posiada on jasne futro na ciele oraz jasną grzywę na głowie. Jego łapy są masywne i silne, a futro na nich przybiera kolor ciemnego brązu, tak samo jak na jego długim rozłożystym ogonie, co charakteryzuje samców. Ma on niezwykle dużą rozpiętość skrzydeł, a to ze względu że są one przedłużone przez pióra, które są koloru złotawego i kończące się ciemnym brązem na lotkach. Z charakteru jest trudny do opisania. Z jednej strony lubi się powylegiwać na słońcu i nie ma zamiaru wtedy kogokolwiek słuchać. Z drugiej strony zawsze przylatuje na wezwanie przy pomocy kuli. Lubi pieszczoty a szczególnie drapanie za uszami, ale też tylko do pewnego stopnia, albowiem jeśli robi się to za długo to potrafi dać znak że starczy w postaci złapania w paszczę ręki lub głowy... Na szczęście robi to z wyczuciem aby nie skrzywdzić swojego jeźdźca. Lubi dźwięki gry na flecie, podobno bardzo łatwo przy niej zasypia.

Byłe wierzchowce

Sep - Samiec raptora, nieco mniejszy od Kronusa i bardziej przypominający w rozmiarach przeciętne raptory. To co wyróżnia go na tle innych to duża ilość rogów oraz twarde łuski, które nadają mu dość groźnego wyglądu. Kolczasta kula na końcu jego ogona sprawia wrażenie jakby raptor mógł nią kogoś zabić. Sep jest dwu, lub można powiedzieć trzy kolorowy. Jego ciało jest ciemnozielone a brzuch ma złotawy kolor, głowa jest zielona jednak jest jaśniejsza od reszty ciała. Został sprzedany w Amnoon.

Kronus - Raptor, samiec, dość sporych rozmiarów jak na swój gatunek. Posiada złote łuski na głowie, grzbiecie i ogonie. Ma długie dobrze zbudowane nogi co pozwala mu na długie skoki oraz długi ogon dzięki któremu zachowuje stabilność podczas biegu. Padł on ofiarą rekinów wydmowych.

Płaszczka - Płaszczka którą wygrał podczas wyścigu na ranczu w okolicach Palawa's Grace i w tej wiosce ostatnio widziana. Przez konieczność szybkiego opuszczenia wioski, nie nacieszył się nią długo i musiał ją tam zostawić przez co aktualnie nic nie wie o jej dalszym losie.

Życiorys

Markus jako młody chłopiec
 • 1303 AE - Narodziny
 • 1314 AE - Najazd centaurów, utrata dworu i przeniesienie się do Divinity's Reach.
 • Pomiędzy 1314/1315 AE - Dołączenie do Świątyni Kormir, nauka magii.
 • 1319 AE - Opuszczenie świątyni, podróż po Queensdale.
 • 1320 AE - Dołączenie do kompanii najemniczej "Wolne Ostrza". Treningi walki bronią białą.
 • 1324 AE - Opuszczenie szeregów kompanii, wyprawa do Ebonhawke i asystowanie delegacjom dyplomatycznym.
 • Pierwsza połowa 1325 AE - Powrót z Ebonhawke do Kryty. Pomoc w Queensdale po ataku na fort Shaemoor.
 • Druga połowa 1325 AE - Dołączenie do Paktu jako najemny rycerz, wyprawa na Claw Island.
 • 1326 AE - Bitwa o Arah, smok Zaithan zostaje pokonany. Powrót do Divinity's Reach, pomoc miastu po ataku Scarlet na jubileuszu Królowej.
 • 1327 AE - Przebudzenie Mordremotha, powrót do Paktu jako najemny rycerz. Wyprawa na Silverwastes.
 • 1328 AE - Kampania w Maguumie, bitwa w Dragon's Stand.
 • 1329 AE - Zakończenie współpracy z Paktem. Powrót do Kryty. Współpraca z Serafem w walce z Białą Opończą, bitwa o Divinity's Reach.
 • 1330 AE - Zakończenie współpracy z Serafem. Wyprawa do Elony i poszukiwanie Słonecznych Włóczni.
 • Końcówka 1330 AE - Dołączenie do Ligi.
 • Początek 1331 AE - Rozpoczęcie nauki magii firebrandów. Atak Kralkatorika na Amnoon, powrót do Kryty.
 • Pierwsza połowa 1331 AE - Walka z siłami Joko w Krycie, powrót do Ligi.
 • Druga połowa 1331 AE - Awans na Towarzysza w Lidze. Wyprawa do Underworld i uwięzienie Dhuuma.
 • Pomiędzy 1331/1332 AE - Ponowna wyprawa do Elony. Obrona Villiage of Purity i bitwa o Kościany Pałac.
 • Pierwsza połowa 1332 AE - Powrót z Elony. Objęcie roli Opiekuna Ligi. Trzecia wyprawa do Elony, pokonanie Shatterera pod Jahai.
 • Druga połowa 1332 AE - Związanie się z Teeną. Dołączenie do ostatecznej kampanii Paktu przeciwko Kralkatorrikowi.
 • Pierwsza połowa 1333 AE - Śmierć Kralkatorrika. Rewolucja przeciwko Zelotom Gabriela Newela w Raju.

Ciekawostki i plotki

Rysunek wykonany przez Nish.
Markus w postaci sylvari podczas kampanii "Gra Cierni". Znany wtedy pod imieniem Markheot.

Znasz jakąś? Dopisz ją!

 • Choć ma korzenie szlacheckie, zdecydowanie różni się od tych bufonów, których miałam okazję spotkać w swoim życiu. Mógłby być dla nich wszystkich wzorem do naśladowania. Niezastąpiony towarzysz broni oraz świetny przyjaciel. Wierzę, że pod jego czujnym okiem, Arthi rozwinie się najlepiej jak to tylko możliwe. - Teena Dest
 • Idealista, ale jednocześnie całkiem rzeczowy człowiek. Zdyscyplinowany i z głową na karku. Poza tym dobry strażnik, przedkładający dobro innych nad swoje. - Irunn
 • Człowiek, który wierzy ze każdy ma prawo do życia, może i dla niektórych będzie to właściwe nastawienie, ale według mnie kiedyś się przekona ze w to co wierzył jest zwykłym kłamstwem. - Szkarłatny Podróżnik
 • Kieruje się rozsądkiem i choć na pierwszy rzut oka zdaje się być niedostępny, skupia się przede wszystkim na ochronie innych, zaś podczas zasłużonej inicjacji wybrał Filar Więzi. Czasem bywa wybuchowy i parzy jak płomień - niezbyt dobrze znosi brak rozsądku u innych i brak szacunku wobec jego osoby. Nie chciałabym mu zaleźć za skórę i go rozczarować - cenię jego poważny stosunek do wielu spraw i zagrożeń, z jakimi się stykamy. Jest cennym klejnotem, o który powinniśmy dbać - Nisheera
 • Całkiem przystojny, pomocny i wrażliwy na krzywdę niewieścią, choć straszny sztywniak. Przepysznie byłoby go rozhulać, ale czy warto? a do tego wcale nie jest takim sztywniakiem, za jakiego go miałyśmy. Sam się rozhulał! Tego dnia gdy to odkryłam było mi z nim dobrze. Cofam - jednak sztywniak, ale fajnie, że jest moim współlokatorem. Jesteśmy jak ogień i woda, choć po głębszym zastanowieniu - bliżej mu do skały, którą dopiero przy ogromnym wysiłku można rozkruszyć - Aeshri
 • Jak na dłoni widać, że Liga to jego wataha i przy nich jego miejsce jest na świecie. Z niego jest taki opiekuńczy wilczek, mógłby być gildyjnym alfą - nawet teraz wydaje mi się że nadaje im wszystkim trochę kierunek - Ylia Swiftwolf
 • Sztywny jak jego pochwa od miecza... I równie pusty. Ale czego się spodziewać po Rycerzyku co sądzi, że jego zasady to te JEDYNE właściwe zasady. A do tego gbur, co myśli, że wszystkie rozumy pozjadał, bo "dużo przeżyłem". Może już nie jest taki sztywny jak się wydawało na początku, ale daleko mu do luzaka - Annie Goldarrow
 • Zawsze serce mi się kraja, gdy patrzę na takich ludzi. Uzdolnieni, wypełnieni talentem, ale ograniczeni przez narzucone wartości. Te cnoty sprawią mu tylko ból, smutek, będą jak kajdany, które będą go odciągały od jego pragnień. Domyślam się, że przeżył wiele, ale walka o "dobro" to fikcja. - Rammond Windsket
 • Te głosy na niego z wyborów na nowy zarząd, które nigdy się nie odbyły, były podrobione i cała ta sytuacja to cyrk na Uzolańskich kółkach. Plus sika do zlewu. - Rammond Windsket
 • Stonowany i stanowczy. W pewnych kręgach mógłby zrobić karierę - Matt Stryker
 • Zgubiłem gdzieś kij od miotły, słyszałem że jest w jego dupie, proszę go oddać. - Ivan Goldhand
 • Nie no, twardy facet jest. - Brigg Havgaard
 • Człowiek z zasadami, historią i własnymi przekonaniami. Prawdziwy rycerz swojego rodu. - Liliana Riverdeep
 • Choć nie zawsze się zgadzamy bardzo go szanuję i mam go za dobrego i wyrozumiałego przyjaciela, który nigdy nie odmówiłby mi wsparcia nawet w bardzo niebezpiecznych sprawach. Kiedyś dał mi odczuć, że nawet gdybym po pewnej niebezpiecznej aferze w jaką się zaangażowałam powróciła do gildii jako Koszmarytka, nie zmieniłoby to wiele i nie odtrącono by mnie. Cieszę się, że zaufano mu i że jest jednym z Opiekunów Gildii, aczkolwiek ostatnio zaczęłam się o niego trochę martwić - nie umiem oprzeć się wrażeniu, że zatraca się w przekonaniu, że trochę wygłupów i spontanicznych akcji mocno zaszkodzi jego wizerunkowi jako Opiekuna, zamiast go poprawić - Nisheera
 • "Musiał czuć się zaiste niezręcznie, gdy stracił swój kapelusz po bitwie pod Jahai (tej z Shattererem)". - Matt Stryker
 • "Powinien zaakceptować grzyby. Pozytywnie na niego działają." - Lunaris Moonwraith
 • "'Minęło wiele czasu abym w pełni się do niego przekonała. Choć bywają momenty, kiedy nie rozumiem jego zmiennego nastroju, to nie mnie to oceniać. W końcu jestem kobietą i takie wahania humorów są mi doskonale znane. Ale co bym nie mogła powiedzieć, jest to dobry człowiek, który wie czego chce od życia'"- Annie Goldarrow
 • "Przychodzi czas, w którym uświadamiasz sobie pewne rzeczy. Ja na ten przykład, zrozumiałem jak wielkim człowiekiem jest Markus. Walczący o to, co dla niego ważne, dbający o tych, którzy się dla niego liczą, ale przede wszystkim... niezłomny. Zazdroszczę mu trochę tej dedykacji." - Brigg Havgaard
 • Choć jestem w stanie zrozumieć jego podejście do spraw związanych z duchami, nie mogę przyznać mu w tej sprawie racji. Rytualizm był pierwszą profesją magiczną praktykowaną przez ludzi. Kontakt z przodkami od zawsze był ważną częścią ludzkiej kultury. Dziwi mnie, że jest temu przeciwny, w szczególności, że sam posiada w rodzinie ducha, który już dawno powinien być we Mgłach. - Jane Tampler
 • "Gdy cię biją to osłoni, ruszy na pomoc. W kontrataku jest nie gorszy, niż w obronie. Tylko gdyby jeszcze podejmował decyzje tak samo szybko i zdecydowanie, jak uderza mieczem." - Selb
 • "Posiada moim zdaniem,bardzo naiwne spojrzenie na świat i sprawy związane z bogami. Póki nie wyzwoli się z tego rodzaju myślenia, ciężko będzie mu osiągnąć ogromny potencjał jaki w nim drzemie. Jako opiekun... dużo wymaga, a ma za słaby kontakt z innymi gildiowiczami, by faktycznie posiadał jakikowliek autorytet." - Aurus
 • "Markus to jest jednak spoko gość. Ma swoje zasady i niezachwianą wiarę. Przynajmniej się nie wyłamuje od tego, co reprezentuje". - Selb Węglochwyt
 • Choć poznaliśmy się zaledwie niedawno i to w dość niesprzyjających dłuższym rozmowom okolicznościach, wydawał się całkiem poustawiany. To dobrze, że ktoś taki stoi na czele Filarów wraz z pozostałą dwójką". - Falkner Węgloróg
 • "Uparty osioł, ale mój osioł. Czasami na prawdę ciężko jest zmienić jego zdanie na jakiś temat. Czasami może trochę zbyt dumny i wyniosły, co nie poprawia jego relacji z moim ojcem, ale serce ma złote. Zdarza mu się popełnić błędy, ale tak jak każdemu. Wiem, że dla Ligi robi wszystko, co tylko może. To niesamowity mężczyzna, z którym już zawsze będę stała ramię w ramię." - Teena Dest
 • "Markus to niezwykle odpowiedzialna osoba. Czasami wydaje się być zmęczony tymi wszystkimi zadaniami i jak nie ukrywa, ma dość ratowania świata, czemu ciężko się dziwić. Być może powoli zaczyna mu się marzyć spokojne i szczęśliwe życie. Zanim jednak się nim zajmie, wiem, że zawsze mogę liczyć na jego pomoc przy dyscyplinowaniu grupy i wprowadzaniem porządku, którego często tak bardzo brakuje." - Robert Blackwell
 • "Z jednej strony moje pierwsze wrażenia o nim już dawno przeminęły... A jednak nadal nie umiem do tej pory jednoznacznie powiedzieć jakie mam o nim zdanie. Z jednej strony cenię go za jego umiejętności w walce, z drugiej jego rola jako opiekuna ligi woła o pomstę do nieba. Nie umiem w ogóle do tej pory zrozumieć jak mógł zostawić swoich podopiecznych sam na sam z Gabrielem i z spokojnym sumieniem chodzić po mieście. Nie umiem zrozumieć jak część garderoby staje się ważniejsza od zdrowszego rozsądku. Nie umiem pojąć jak osoba, która tak mało przebywa z swoimi towarzyszami, później chce nimi rozporządzać i wydawać rozkazy. I mimo, że przeżył tak wiele i wiele widział, jeszcze więcej musi się nauczyć o samym życiu." - Annie Goldarrow
 • "Rozumiem, że trzeba trzymać styl i fason ale nie za cenę wolności. Mimo jego Ą i Ę doceniam jego kunszt wojenny." - Oberon Stargazer
 • "<zrezygnowanie westchnięcie>" - Alice Quesperiel
 • "Jestem zawiedziony, ale chyba na własne życzenie. Po naszych pierwszych wspólnych misjach oczekiwałem więcej niż to, co zademonstrował. Jeśli myślimy podobnie, to chyba tylko poza walką, bo mam wrażenie, że przydałoby mu się jakieś przeszkolenie taktyczne z wypisanymi wielkim literami na pierwszej stronie 'NIE PRZYJMUJ WSZYSTKIEGO NA TWARZ.' Do tego zdaje się posiadać umiejętności całkiem przydatne przy wsparciu grupy, ale z jakiegoś powodu w większości przypadków nawet z nich nie korzysta, nie rozumiem tego, przecież jest już z Ligą tak długo, chyba powinno mu zależeć na pomocy swoim kompanom?'' - Nisai
 • "Mocno kieruje się emocjami. Jestem w stanie to zrozumieć, ale na ogół przytomna osoba jest w stanie więcej pomóc, niż nieprzytomna. A jego umiejętności same w sobie są przydatne." - Vez
 • "Spodziewałam się po nim więcej. Zdaje się dobrze planować, ale jak przyjdzie co do czego to działa w chaosie. Musi się nauczyć, że w walce nie ma miejsca na emocje, tylko na chłodną logikę." - Anastasia Yaal
 • "Specjalista od prawienia morałów i gróźb bez pokrycia.Oby dotrzymywanie umów również było jedną z jego rycerzykowatych cech." - Aszot Vasil
 • "Markus jest super! Za nic bym go nie zamieniła. Bronił mnie nawet kiedy nie potrzebowałam pomocy. I nosił mnie na rękach, kiedy mnie postrzelili, wiesz? Jest taki… czysty! Nie dotknięty niczym złym. Po prostu chce pomagać i dba o wartości w które wierzy. Dobrze jest go znać! Fajnie, że jest naszym opiekunem..." - Leillianne
 • "Mie to się zdaje, że trochę młody jak na najemniczego jakby sołtysa. Ale fajny chłopaczek, mógłby zostać moim zięciem, nie to co ta moja córa sobie wzięła, ze jakby sołtysem to przynajmniej wnuki byłyby ładne." - Euphemia Patata
 • "Kolejny osobnik, który nawet nie pomyśli o potencjalnym zastosowaniu broni przeciwnika przeciw niemu, a z zewnątrz wydawał się o wiele rozsądniejszy, jednak nie mogę odmówić mu rozwagi pod względem walki w zwarciu, ale koniec końców to Strażnik więc tego raczej się spodziewam po jego profesji." - Tehned
MarkusBottomBar.png