Norn

Z Liga Sześciu Filarów
Skocz do: nawigacja, szukaj
350x500

Jest to rasa wysokich myśliwych, która doświadczyła wielkiej klęski gdy lodowy smok zawitał do ich ojczyzny. Jednak nie przegrali oni bitwy, ale zapał do życia i polowania. Wiedzą, że zwycięzca może osiągnąć swoją legendę.

— opis rasy z gry

Nornowie mają około 3 metrów wysokości i zamieszkują obecnie centrum Shiverpeak Mountains, a niektórzy okolice opuszczonych budowli krasnoludów. Nornowie są indywidualistami pałającymi się polowaniem przez co ich umiejętności tropienia, krycia się są niezastąpione dla drużyny w każdej sytuacji wymagającej walki. Największe skupienie Nornów to grupy łowieckie działające poza ośrodkami handlowymi, które za cel obrały sobie walkę z potężnym przeciwnikiem.

Podstawowe informacje

Jest to jedna z pięciu głównych ras współczesnej Tyrii. Mieszkańcy Shiverpeaks od wieków musieli walczyć z okrutnymi warunkami, co stworzyło z nich najsilniejszą fizycznie rasę Tyrii. Na tym jednak nie koniec, oprócz hartu ciała charakteryzuje ich długowieczność. Norn jest w stanie bez problemów przeżyć ponad wiek dalej utrzymując się w pełni sił. Stąd też Norn przed trzydziestką dalej uznawany jest w swojej społeczności za młodego, naszego odpowiednika nastolatka. Pomimo jednak pozorów pośród Nornów występują również osoby skupiające się na badaniach, magii, czy też starające się zgłębić tajemne ścieżki Duchów. Stereotypowy Norn jednak woli siłę mięśni nad magii, pije więcej niż dwóch ludzi razem wziętych co wieczór i za powód do dumy uznaje to jak wielkiego dzika upolował.

Kultura

Nornowie mają bardzo charakterystyczne podejście do życia. Są indywidualistami i tak samo traktują innych, stąd nigdy nie skreślą kogoś z powodu przynależności do frakcji czy też historii jego rasy. Nawet każdy z Synów Svanira dalej ma schronienie w murach Hoelbrak tak długo jak nie złamie ich praw i nie sprawi, że zostanie wygnany. Na problemy osobiste mają dwa najważniejsze lekarstwa - bitka lub wspólne picie do upadłego, albo też oba naraz. Oprócz tego jedną z najważniejszych spraw dla większości Nornów jest ich legenda, to co pozostawią po sobie. Wiele przez całe życie buduje swoją historię, pełną bohaterskich czynów, zdobytych trofeów z upolowanych groźnych bestii czy też uratowanych osób. Małżeństwo, co warto podkreślić, zostanie zaaprobowane tylko pomiędzy dwójką o równie wielkiej legendzie oraz wymagane jest, aby ktoś poświadczył o czynach przyszłego męża i żony. Mówiąc o związkach - zawarcie tego typu więzi jest bardzo ostrożną decyzją, jednak na ogół wiąże się ze związkiem do końca życia jednego z partnerów. Wychowanie dzieci jednak jest już znacznie mniej restrykcyjne, od momentu gdy dziecko jest już w stanie samo polować. Rodzice uznają, że im wcześniej dziecko zacznie budować legendę tym lepiej.

Religia

Nornowie w zdecydowanej większości wierzą w Duchy Dziczy. Są to zwierzęce duchy, opiekujące się naturą, wymiarem Mgieł, gdzie trafiają dusze zmarłych Nornów którzy nie ruszają dalej z powodu trosk, jak i każdym kto działa według wartości jakie ten Duch ceni. Warto podkreślić - Duchy w przeciwieństwie do innych bóstw są w stanie odpowiedzieć. Nie można oczywiście liczyć na bezpośrednią ingerencję, jednak przez wizje, odczucia czy też przeczucie mogą pomóc. Duchy stąd nie są traktowane tak bardzo jak obiekt czci, raczej jak przyjaciele, towarzysze którzy kroczą obok nich i wspomagają ich na codzień. Specjalistami od spraw duchowych są szamani. Każdy z nich poświęca swoje życie naukom tego Ducha. Są oni uczeni, znają się na ziołach, pomagają skontaktować się innym. Pośród szamanów warto jednak podkreślić dwie funkcje - Havrounów i Mówców. Mówca jest to obecny gospodarz Loży Ducha w Hoelbrak. Stąd jest ich obecnie czterech dla każdego z głównych Duchów czczonych przez Nornów w stolicy. Havroun z kolei jest wybrańcem, najpotężniejszym z szamanów danego Ducha, dopomagając mu w życiu i śmierci. Jako jedyni bez problemu są w stanie otworzyć portal do szamańskiego wymiaru Mgieł przez które bez problemu mogą wejść inni, nawet nie będący Nornem (mimo, że wpuszczenie kogoś niezaufanego zakrawa na świętokradztwo).

Duchy

Obecnie najbardziej czczone w Hoelbrak jest czwórka która pomogła w trakcie ucieczki przed Jormagiem i opiekuje się Nornami do dziś:

Wilk

Wartości które reprezentuje to rozwiązywanie problemów wspólnie, myślenie o swoim stadzie - bliskich, lojalność jak i surowość wobec tych którzy zranili bliskich. Często jest wzywany w trakcie tropienia zwierzyny. Jego Mówca jest Fastulf Jotharsson, podczas gdy jego Havrounem obecnie jest Valda, która przejęła tą funkcję niedawno, bo trzy lata temu.

Kruk

Wartości które reprezentuje to inteligencja, wiedza, spryt, podstęp. Dodatkowe to jemu przede wszystkim przypisuje się opiekę nad duchami zmarłych. Jego Mówczynią jest Moda, podczas gdy jego Havrounem jest Weibe.

Lamparcica

Wartości które reprezentuje to niezależność, strategiczne myślenie, działanie z ukrycia i śmianie się niebezpieczeństwu prosto w twarz. Jest uznawana za samotniczkę pośród duchów, a jej ścieżki są najbardziej tajemnicze. Mówczynią Lamparcicy jest Valharantha, podczas gdy Havrounem jest Svena.

Niedźwiedzica

Czasami nazywana Wielkim Duchem, mimo bycia na jednym poziomie z pozostałą trójką uznawana jest za najsilniejszą z Duchów. Wartości które reprezentuje to wytrzymałość, samowystarczalność, opiekę nad słabszymi. Jej Mówcą jest Alarrin podczas gdy Havrounem jest Grechen.

Inne

Poza tym w teorii może istnieć Duch odpowiadający każdemu zwierzęciu znanemu w Tyrii. Nie są one jednak powszechnie czczone i część z Duchów jednak zginęła, bądź z powodu braku Havrouna uznawana jest za zaginione. Jednym z Duchów których śmierć została potwierdzona to Sowa która zginęła w paszczy Jormaga, dając nadzieje na ucieczce całej rasie. Dla Duchów takie jak ona znajduje się Dolina Zapomnianych Duchów, gdzie można pomodlić się do Duchów które milczą, możliwe że na wieki.

Transformacja

Każdy z nornów jest w stanie przyjąć humanoidalną formę jednego z czterech najpotężniejszych Duchów Dziczy - Wilka, Kruka, Lamparcicy czy Niedźwiedzicy. Przyjęcie formy pomniejszego Ducha jest niemożliwe. Przemiana w humanoidalną formę następuje błyskawicznie, w przeciągu pojedynczego ryku w przypadku przyjęcia formy Niedźwiedzicy. Ciało norna przez krótki czas rozmazuje się pomiędzy swoją normalną formą, a formą humanoidalnego ducha, przy czym po przemianie wszystkie przedmioty noszone na sobie oraz przy sobie zostają zastąpione przez nowy wygląd. Norn w tej formie czuje się bliżej nauk i stylu bycia Ducha, którego postać przyjął.

Polityka

Polityka wspólna dla całej rasy nie istnieje. Jako rasa indywidualistów nie mają oni nawet oficjalnego lidera. Osoba którą można uznać za najważniejszą jest gospodarz Wielkiej Loży w Hoelbrak, obecnie jest to Knut Whitebear. Jednakże nawet on nie może wydawać rozkazów Nornom. Dba on jedynie o bezpieczeństwo Hoelbrak i może sugerować działania, jego słowo jednak poza miastem przestaje być prawem. Poza tym, każdy Norn odpowiada za siebie, jeśli to co robi nie przeszkadza nikomu innemu i nie wzbudza negatywnych odczuć, to jest to dozwolone. Siłami porządkowymi Nornów są Wolfborni, grupa która działa głównie na terenie Hoelbrak. Jedynie w chwilach wielkiej próby wiele grup łowców zbiera się razem na polowanie na wspólnego wroga. Nie zdarza się to jednak często i nawet naprzeciw Jormagowi rasa to wolała walczyć jako jednostki, niż armia.

Imiona

Ważna rzec związana z imionami - o ile imiona Nornów są nadawane przez rodziców, tak na ogół nazwisko zawiera imię rodzica z większą legendą i dodatkiem -sson (dla chłopca) lub -dottir (dla dziewczynki). Z czasem jednak może się to zmienić, szaman nazwać się Wolfsson (synem Wilka), a ktoś kto stał się sławny poprzez trudne polowanie w trakcie zamieci może przyjąć przydomek który wszystkim o tym będzie przypominać (np. Olaf Icehunter).

Historia

In progress

Na co zwracać uwagę w RP

  • Przede wszystkim należy wyważyć wiek. Przeciętny dorosły Norn ma bliżej pięćdziesiątki niż dwudziestki jak większość postaci z Ligi. Czy to jednak oznacza, że umie znacznie więcej? Niekoniecznie. Wyobraźcie sobie próbę nauki gdy co wieczór wpadają znajomi i wyciągają Cię żeby się napić.... No właśnie.
  • Mimo dużej odporności na alkohol i zimno to w końcu odczują działanie zarówno jednego i drugiego. Do tego jeśli Norn przez większość życia żył w Shiverpeaks może uznać klimat jakiejkolwiek innej strefy świata za gorące.
  • Są znacznie silniejsi niż większość ras, jednak z powodu swojej wielkości sięgającej trzy i pół metra może mieć problemy z trafieniem w coś znacznie mniejszego jak Asurę.

Zobacz także