Słowniczek

Z Liga Sześciu Filarów
Skocz do: nawigacja, szukaj

Słowniczek ten ma służyć zgromadzeniu pojęć wraz z definicjami, które są często używane przez nas.

Nazewnictwo wewnątrz Ligi Sześciu Filarów

W gildii funkcjonują różne struktury.

 • Liga Sześciu Filarów - grupa bohaterów najemnych, poszukiwaczy przygód, którzy każdego dnia zmagają się z problemami Tyrii na tyle wielkimi, by mieszkańcy tych ziem to odczuli, ale też na tyle małymi, by Pakt się nimi specjalnie nie przejmował. Gildia, w której znajdują się osoby, które z powodzeniem brały udział w tropieniu poszukiwanych bandytów, walce z centaurami, drużynowych turniejach walk, walce z zorganizowaną przestępczością, pomocą Legionom w Askalonie.
 • Kręgi - wewnętrzna, formalna grupa osób w Lidze Sześciu Filarów, zajmująca się ściśle określoną dziedziną działalności z własnym celem bądź misją do wypełnienia, która może różnić się w zależności od przeznaczenia Kręgu. Kręgi zbierają osoby o podobnych zainteresowaniach, a także umiejętnościach. Ich głównym zadaniem jest rozszerzanie działalności gildii, a także umożliwienie członkom Ligi przejęcie inicjatywy w dziedzinie swojej specjalizacji. Kręgi mogą brać udział w eventach dla całej gildii jak i organizować eventy wewnętrzne tylko dla członków Kręgu.
 • Sekcje fabularne - grupy, w których roleplay odbywa się poza gildią (fabularnie). Mają własną strukturą i założenia. Zazwyczaj niezwiązane z Ligą, jako gildią, choć niewykluczone, że czasem mogą im się skrzyżować drogi. Sekcją fabularną mogą zostać odgrywani przez członków gildii popielcy z jednej warbandy, członkowie jednej zorganizowanej grupy przestępczej czy agenci zakonu Szeptów, którzy często wykonują razem jakieś misje. Aktualnie nie jest prowadzona żadna sekcja fabularna. Regulamin roleplay obejmuje swoim zasięgiem również sekcje.


W gildii można być zarówno Mistrzem gry jak i uczestnikiem wydarzeń.

 • Mistrz gry (MG) to osoba, która w danym dniu prowadzi event.
 • Uczestnik to osoba, która w danym dniu bierze udział w evencie.

Mamy również specjalne określenia na postaci.

 • Postać główna - postać, którą gracz odgrywa najczęściej, często pełniąca jakąś ważną rolę lub będąca najdłużej w gildii
 • Postać alternatywna - postać czasem odgrywana, ale niebędąca główną. Często postaci alternatywne wykorzystuje się, gdy postać główna nie może zostać użyta.
 • NPC - postać niegrywalna, która jest widoczna w grze mechanicznie lub związana z kampanią lub eventem jako zleceniodawca, wróg albo sojusznik. Po zakończeniu kampanii z którą jest związana może stać się postacią alternatywną lub główną, jeżeli jej umiejętności lub wiedza są odpowiednio zbalansowane i zgodne z regulaminem roleplay gildii.

Tryby gry roleplay

 • event - pojedyncze wydarzenie, wpisywane w terminarz i przeprowadzane dla gildii, kręgu, sekcji fabularnej. Często jest to część wątku (serii eventów), będącego częścią kampanii.
 • event powtarzalny - pojedyncze wydarzenie, wpisywane w terminarz i przeprowadzane dla gildii, kręgi, sekcji fabularnej, które jest częścią większej całości, ale nie ma z góry ustalonego prowadzącego - kto ma pomysł, ten może zrobić event. Zazwyczaj eventy powtarzalne dotyczą tyryjskich festiwali albo Fraktali Dessy (Fractured)
 • kampania - seria związanych ze sobą eventów w porządku chronologicznym przeprowadzana dla gildii, kręgu, sekcji fabularnej. Każdy pojedynczy event tej serii powinien być wpisywany w terminarz. Kampania zazwyczaj ma z góry ustalonych prowadzących. Kampania składa się z wątków, a wątki składają się z eventów.
 • spontan - niezapisywane w terminarzu wydarzenie, na które gracze zbierają się spontanicznie, ugadując się w danym momencie na roleplay na czacie prywatnym lub gildyjnym. W przypadku, gdy wymagany jest Mistrz Gry, jeden z graczy może nim się stać.
 • ERP i MRP - Erotic Role-Play i Mature Role-Play to tryby rozgrywki, które dotyczą intymnych zbliżeń między postaciami. Nie mogą być prowadzone na jakimkolwiek czacie publicznym, ponadto żaden z graczy nie może być zmuszany do tego trybu rozgrywki. Ten tryb RP jest dopuszczalny tylko na boku. Na spontanach dotyczących większej liczby graczy oraz eventach nie występuje w naszej gildii ten tryb rozgrywki.
 • sesja głosowa - sesja roleplay prowadzona na TS. Podczas sesji głosowej należy się wczuć w swoją postać i wypowiadać się za nią oraz mówić MG, co dana postać zamierza zrobić.


W niektórych kampaniach wystąpił dodatkowy podział.

 • Wątek główny - wątek, który dotyczy głównej fabuły.
 • Wątek poboczny - dodatkowo odkrywany przez graczy, zazwyczaj może doprowadzić do ułatwienia wątku głównego, zdobycia dodatkowych informacji albo zacieśnienia więzi z NPC.


Rola mistrza gry

Mistrz gry jest twórcą fabuły. To on planuje event, a potem go przeprowadza i tworzy historię, w jaką w dniu eventu wplata postaci graczy. Opisuje otoczenie, reakcje i zachowania NPC, walkę, możliwe i widoczne dla postaci zagrożenia. Prowadzi z postaciami obecnymi na evencie dialogi za pośrednictwem postaci, zarówno widocznych w grze, jak i wymyślonych, by także za ich pośrednictwem nakreślić obraz sytuacji. Mistrz gry jest też koordynatorem. To on zarządza akcją i ma do tego święte i wyłączne prawo na swoim evencie. Do pomocy służą mu strzałki, używane zazwyczaj podczas walki do wydzielania Tury Mistrza Gry i Tury Gracza oraz słowne określenia jak np. [opis]

Tury Mistrza Gry

Wewnątrz gildii używamy odpowiednich oznaczeń, aby zaprowadzić porządek podczas eventów. Szczególnie często wykorzystywane są one podczas walk.

 • => - tura graczy. Jest tu tura, w której gracze spisują reakcje oraz podjęte akcje swoich postaci odwołując się do sytuacji przedstawionej przez mistrza gry (MG), ale nie mogą decydować o efekcie akcji swojej postaci i zazwyczaj są pisane w formie czasowników niedokonanych albo gracz określa akcję swojej postaci podkreślając, że postać “próbuje” albo “chce” lub “zamierza” zrobić określoną rzecz.
 • <= - tura Mistrza Gry to tura podczas której rozstrzyga on czy akcje postaci graczy biorących w udział w evencie się powiodły. Podczas tej tury gracze nic nie piszą. Zazwyczaj mistrzowie gry posługują się kostkami, by obliczyć prawdopodobieństwo akcji, albo po prostu sami decydują.
 • [opis] - Podczas “tury” opisu gracze również nie powinni nic pisać, aż do czasu, gdy MG nie da im znać, że skończył.