Tyria

Z Liga Sześciu Filarów
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa Tyrii

Tyria, znana również jako środkowa Tyria jest kontynentem w świecie o tej samej nazwie. Geografia kontynentu waha się od gęstych dżungli Maguumy do wysokich gór Shiverpeak, zalesionych terenów Blood Legionu w Askalonie aż do piaszczystej Kryształowej Pustyni. Pod ziemią rozciągają się połącząne z sobą jaskinie, które posiadają wiele starożytnych struktur nieznanego pochodzenia, które moga sięgać nawet do czasów przed pojawieniem się człowieka.


Świat Tyrii (Thyria w starożytnym Krytańskim), nie mylić z kontynentem o tej samej nazwie, jest domem dla wielu gatunków i ras takich jak: Ludzie, Asury, Nornowie czy Kodanie oraz wielu innych. Znana historia świata ma ponad 11 tysięcy lat, kiedy Giganticus Lupicus przemierzali świat. Jednak najwcześniejsze ludzkie życie nie jest datowane przed 786 BE. Znane są trzy kontynenty, jednak wiele jeszcze nie zostało prawdopodobnie odkrytych. Pod Tyrią znajduje się wiele tuneli połączonych asuriańskimi bramami.

Świat Tyrii jest jednym z wielu znajdujących się w mgłach. Jest to bardzo duży świat, ale jego historia jest znana tylko z trzech kontynentów: Kintaju, Elony oraz z Tyrii.

Geografia

Mapa Tyrii z biblioteki Priory

Według Nowo Krytańskiego znakowania map, w bibliotece Durmand Priory, zaznaczone jest kilka dużych kontynentów, jednak Tyria jest tym największym. Mapy te przede wszystkim zawierają zaznaczony superkontynent Tyrii połączony z Eloną, jednak jest to zaledwie 1/4 z całego superkontynentu. Na południe znajduje się kontynent Kintaju, którego wybrzeże uległo wielkim zmianą ponad 250 lat temu. Teraz wyspa Shing Jea jest połączona z głównym kontynentem mostem aż do Kaineng City, które prawdopodobnie narażone było na wielkie tsunami. Jadeitowe Morze nie jest zaznaczone na mapie, ale wydaje się, że moc klątwy zaczyna słabnąc i pod kamienną powłoką widać coraz więcej wody.

Mapy w Priory zawierają też kilka innych wysp i kontynentów niektóre opisane nowo Krytańskim. Jednak większość z nich wydaje się jedynie być opisami a nie rzeczywistymi nazwami miejsc, tak jak w wielu wczesnych mapach świata.

Co ciekawe Lion's Arch (Lwie Wrota), Old Kaineng, Kamadan, and the Great Temple of Balthazar (Stara świątynia Balthazara) są oznaczone na tej mapie oraz w dwóch nieznanych miejscach na zachodzie. Jeden (podobno podwodny) w środku Wyspy Sunken, a drugi bliższy na Sunrise Crest. Spekuluje się, że są to byłe miasta portowe.

Tyria i okoliczne wyspy są podzielone na kilka regionów. Oto główne z nich:

Podział geograficzny

  • Askalon

Były to kiedyś wielkie królestwa ludzkie. Obecnie są to ziemie popielców. Niegdyś wygnani przez ludzi popielce, zawalczyli o swoje tereny, które z historii znamy jako spopielenie. Setki lat później, spalone ziemie Askalonu na nowo zaczęły się rozwijać.

  • Kryta

Bujny i zielony obszar bogaty w żyzną glebę. Zlokalizowane w środkowo-zachodniej części kontynentu, stało się domem dla królestwa ludzi. Mimo wszystko iż wydaje się ono bezpieczną przystanią dla tej rasy, nadal ziemie te są nachodzone przez centaury.

  • Maguuma Jungle

Gęsta dżungla zlokalizowana w zachodniej części kontynentu. Jest pełna dziwnych gatunków nie występująca nigdzie indziej w Tyrii i jest podzielona na trzy regiony: Magus Falls, Maguuma Wastes i Tarnished Coast.

  • Shiverpeak Mountains

Gigantyczny łańcuch górski dzielący północ z południem (Askalon i Krytę). Posiada trzy regiony: Deldrimor Front, Far Shiverpeaks i Steamspur Mountains.

  • Ruiny Orr

Półwysep podniesiony z wód w południowej części kontynentu przez jednego z smoków: Zaithana. Niegdyś siedzisko bogów oraz najstarszego królestwa ludzkiego. Obecnie nie nadaje się do użytku.

  • Sea of Sorrows

Duży zbiornik wodny zlokalizowany przy Mare Internum

Historia

Prawdziwy wiek świata jest datowany na wyginięcie Giganticus Lupicus około 10 tysięcy lat temu. Był to okres kiedy wszystkie smoki były przebudzone a Giganticus Lupicus były na wyginięciu. Istnieje kilka zapisów z tamtego czasu mówiących o tym, ze tylko pięć ras przetrwało tamten okres, byli to: Krasnoludy, Forgoteni, Jotuni, Mursaci oraz Seers'owie. Spośród tych ras tylko Krasnoludy i Jotuni prowadzili kroniki, ale przez ten cały czas tamte rasy powoli popadały w ruinę i zapomnienie a po nich pozostali tylko Jotuni w obecnym czasie jako prymitywna forma swoich przodków.

W pewnym wciąż nieznanym nam momencie pojawiły się potężne istoty znani jako bogowie. Bogowie zanieśli człowieka do Tyrii i wtedy rozpoczęła się nowa era. Pod skrzydłami Balthazara ludzie rozprzestrzenili się i niedługo po tym zajęli cały kontynent. Najstarszy znany naród ludzki osiedlił się w Kintaju w 786 BE. W 205 BE ludzkość udała się w podróż na północne kontynenty Tyrii i Elony i powstało królestwo w Orr oraz powstały pierwsze dynastie na poszczególnych kontynentach. Ludzkość zachęcona przez Bathazara nadal się rozprzestrzeniała i prowadziła wojny z rdzennymi mieszkańcami spychając ich z ich ziem. W tym czasie powstało królestwo w Askalonie, gdy wypędzono stamtąd popielców oraz wiele prowincji w Krycie.

W 1 BE Abaddon użył Bloodstone, dzięki czemu wszystkie rasy świata zyskały dostęp do magii. Jednak ten podarunek wywołał jedynie wojny między tymi rasami, a rasa ludzka zyskiwała na sile i wielkości. Król Doric z Tyrii, poszedł do bogów odebrać swój prezent, ale bogowie podzielili Bloodstone na pięć części, każda z nich reprezentowała inną szkołę magii (Aggression, Denial, Destruction, and Preservation), zobowiązując Króla Dorica do ponownego połączenia. Następnie użyli jego krwi do zapieczętowania Bloodstone po czym wrzucili go do góry Abaddona, największego wulkanu na wyspie Ring of Fire. Magia pozostała w świecie ale dużo słabsza i w mniejszej ilości.

Jednak Abaddon nie zgadzał się z odebraniem magii w świecie i zbuntował się przeciwko innym bogom. Gdy to zrobił pięciu bogów stworzyło Kryształową Pustynię i Pustkowie, po czym zapieczętowali Abaddona w jego królestwie - Realm of Torment. Stwierdzili oni, że już i tak sporo narozrabiali i zrobili wiele zniszczeń, że opuścili świat. Znane jest to jako: Exodus

Były sobie Gigantusy, ale wyginęli, było sobie pięć ras i też wyginęły. Po tym bogowie przynieśli człowieka do Tyrii i ten (nie wyginął) się rozpełznął po całym świecie oczywiście prowadził przy tym wojny o teren. Jeden z bogów stwierdził: wincej magi i dał im magiczny kamyczek. I było: Wincej wojen. Jakiś król poszedł po ten kamyczek i bogowie powiedzieli: nope i podzielili ten kamyk, ale później go złożyli by utopić w wulkanie. Jeden bóg się zbuntował co było dobrym atutem do stworzenia dwóch nowych krain i po tym buntownikowi dali szlaban. Na końcu stwierdzili, że już napsuli wystarczająco więc sobie poszli co określamy Exodusem

— — Historia w pigułce by Mimetka:


Astronomia

  • Serce Dwayny jest gwiazdą na nocnym niebie Tyrii.

Jest to gwiazda która nigdy nie zmienia swojej pozycji. Najjaśniejsza na niebie. Poprzez wyznaczenie jej wysokości w stosunku do horyzontu można określić gdzie jest północ a gdzie południe od centrum jej położenia (centrum jest przypisane do Arach)

W 1220 AE, wykorzystano tę gwiazdę do ustalenia szerokości geograficznej, ale długości geograficzne nie zostały jeszcze wtedy odkryte. Jednak jest to wiedza sprzed ponad stu lat, obecny stan wiedzy na ten temat jest nieznany.

Serce Dwayny jest odpowiednikiem naszej gwiazdy północnej.

  • Oko Grentha jest konstelacją widoczną na niebie Tyrii.
  • Wieża Wezyra jest również konstelacją na niebie Tyrii.


Zobacz również

Kryta
Divinity's Reach
Rasa ludzka