Złodziej

Z Liga Sześciu Filarów
Skocz do: nawigacja, szukaj
Thief.jpg

Eksperci w zaskoczeniu i ukrywaniu się, złodzieje mogą poruszać się poprzez cienie, rozpłynąć się w powietrzu, bądź okradać przeciwników, by zdobyć przewagę. Złodzieje praktykują zwinny, akrobatyczny styl walki który sprawia, że trafienie ich może być bardzo ciężkie.

— Nieznany

Złodzieje są ekspertami magii cienia. Używają ukrycia jak i kroku cienia, żeby zbliżyć się jak i zaskoczyć swych wrogów. Są zabójczy w walce jeden-na-jednego używając swojej zwinności jak i wyuczonych złodziejskich umiejętności. Z powodu natury swych działań złodzieje mają skłonności do używania trucizn jak i pułapek. Najczęściej używają średniej zbroi, która zapewnia im pewną ochronę, a nie blokuje akrobatycznych zdolności.

Charakterystyka Magii

Thief ikona.png

Magia Cienia skupia się głównie na jednym konkretnym aspekcie - zwiększeniu mobilności i dania okazji do zadania ciosu który zaskoczy wroga. Z pomocą magii Złodziej jest w stanie "zniknąć w cieniu", co oznacza nic innego jak stanie się niewidzialnym, jak i używać kroku cienia, by przeteleportować się w wybrane miejsce . Zwłaszcza druga z tych zdolności daje ogromne możliwości dzięki łączeniu jej z różnymi atakami. Złodziej może też wzmocnić swoje pociski, pułapki czy też bronie tak, żeby przeniesienie się do nich było możliwe. Oczywiście bardziej zaawansowani użytkownicy mogą próbować przesunąć granice tej magii nawet dalej, tworząc z jej pomocą zasłonę przed wrogim spojrzeniem i atakiem. Jak łatwo jednak zauważyć - wiedza na temat samych metod działania, ataku czy też otwierania zamków nie jest wspomagana i Złodzieje muszą włożyć wiele treningu jak i nauki, żeby móc w pełni wykorzystać możliwości jakie daje im Cień. Niestety w przeciwieństwie do mroku nekromantów nie jest on materialny. Oznacza to, że przy jego pomocy nie można tworzyć fizycznych przedmiotów.


Złodziej to jedna z profesji magicznych, która nie polega jedynie na zaklęciach. W jego przypadku bardzo ważną role odgrywa trening fizyczny. Choć jego zwinność, refleks i mobilność może być zwiększona dzięki magii, nie może być wypracowana tylko dzięki zaklęciom.


Nie każdy złodziej musi być złodziejem, który okrada kupców i włamuje się do domów. Umiejętności takie jak rozbrajanie zamków, tworzenie trucizn i pułapek to nie zaklęcia.


Kradzież i Inicjatywa

Niestety coś takiego jak magiczne wykradanie przedmiotów od przeciwników nie istnieje. Kradzież jest niczym innym jak szybką teleportacją do wybranego celu, by wyrwać bądź próbować niezauważenie odebrać upatrzony wcześniej przedmiot. Sakiewka z pieniędzmi w magiczny sposób nie przeteleportuje się sama do Twojej ręki. Profitem złodzieja podczas kradzieży nie jest więc wykradanie z palcem w nosie wszystkiego co popadnie, a krok cienia na daną odległość który tworzy dodatkowy element zaskoczenia i pozwala łączyć czar w kombinacje. Steal - link do GW2 Wiki

Kolejną umiejętnością złodziei jest specyficzny rodzaj gospodarowania magią. Dzięki gromadzonej inicjatywie są w stanie wykonywać kombinacje kilku akcji i ataków zaraz po sobie, w bardzo krótkim okresie czasu, dzięki czemu tworzenie kombinacji ataków jest dla nich zdecydowanie łatwiejsze. Tyczy się to łączenia zaklęć z atakami bronią (np. Krok cienia i wykonana od razu po teleportacji kombinacja cięć mieczem), czy łączenia używania różnych rodzajów broni na raz. (np. Cięcie sztyletem połączone z krokiem cienia kilka metrów do tyłu i następnym strzałem z pistoletu)

Złodziej - typowe rodzaje umiejętności i ich przykłady

 • Oszustwa - Zaklęcia, które są chyba najczęściej używane przez złodziejów. Dzięki nim złodzieje są w stanie wypracować sobie dużą przewagę na polu walki. Służą głównie do mylenia przeciwników i unikania obrażeń. Deception - link do GW2 Wiki
  • Ukrycie w cieniu.png - Znikanie w cieniu, niewidzialność. Możliwość okrycia się cieniem w celu uzyskania niewidzialności może być używana zarówno do częstych, acz krótkich zniknięć, które mają na celu jedynie zmylenie wrogów, jak i do nieco dłuższych zniknięć, które pozwalają na regenerację ucieczkę. Dłuższe ukrycie w cieniu musi być co jakiś czas odnawiane. Złodzieje mogą ukrywać w cieniu więcej niż tylko siebie.
  • Shadowstep.png - Kroki cienia. Teleportacja w wybrane miejsce w zasięgu wzroku. Złodzieje są w stanie nasycić magią pociski by przeteleportować się w miejsce ich trafienia bądź pozostawiać na określony okres czasu symbole, do których mogą przeteleportować się z powrotem.
  • Zasłona dymna.png - Kreacja cienia. Najczęściej w postaci eksplozji, które oślepiają wrogów, bądź zasłon, które są w stanie nawet pochłaniać pociski.
 • Triki - Umiejętności magiczne jak i nabyte, które służą zyskaniu przewagi podczas walki. Trick - link go GW2 Wiki
  • Caltrops.png - Linki, żyłki, kolczatki i inne przedmioty, które mogą pomóc podczas walki.
  • Haste.png - Proste i krótkotrwałe zaklęcia zwiększające zwinność, szybkość siłę itp.
 • Pułapki - Przygotowywane w tradycyjny sposób bądź proste, magiczne pułapki. W niewielkim stopniu mogą być wzmacniane magią, np w celu osiągnięcia eksplozji cienia, która oślepi dodatkowo przeciwników. Trap - link do GW2 Wiki
  • Needle Trap.png - Kolce, linki, alarmy. Możliwe są także pułapki magiczne, po których uruchomieniu powodują natychmiastową teleportację złodzieja do celu.
 • Trucizny - Przygotowane wcześniej trucizny nakładane na broń. Nie mają one żadnego związku z umiejętnościami magicznymi. Venom - link do GW2 Wiki
  • Basilisk Venom.png - Wszelakie trucizny i kwasy, które wywołują chorobę, osłabiają zbroje przeciwników, paraliżują ich itp.
 • Sygnety - Pierścienie z zaklętym zaklęciem. Utrzymują zarówno pasywne efekty oraz aktywne (po ich aktywacji).Signet - link do GW2 Wiki
  • Infiltrator's Signet.png - Sygnety powiązane z magią cienia bądź czystą magią.


Niewidzialność i krok cienia

Jak każda magia, ta również ma swoje ograniczenia i pewne warunki do spełnienia aby można było jak najefektowniej z niej korzystać. Znikanie w cieniu czy jak inni wolą mówić, niewidzialność ma swoje granicę i nie można ukrywać się w taki sposób w nieskończoność. Przede wszystkim by Złodziej mógł się ukryć musi skupić się na tym aspekcie magi (jak każda inna klasa zresztą) oraz po jakimś czasie zaklęcie powinno zostać odnowione. Im mniejsze skupienie w utrzymaniu niewidocznej formy tym trudniej to robić oraz zasoby magiczne są mocniej pobierane. Tak samo się tyczy, to momentu kiedy złodziej zaatakuje. Automatycznie jego niewidzialność znika, również w momencie kiedy chce on ponownie zniknąć a jest przed kogoś trzymany, lub stoi blisko zaklęcie może się nie udać poprzez fakt, że jest on zagrożony lub w trakcie walki, a jego skupienie rozproszone. Trzeba pamiętać, że jak przeciwnik cię trzyma nawet by za kawałek ubrania a tobie udać się zniknąć w niewidzialności to nadal będzie trzymany przez przeciwnika. Niewidzialność nie jest przezroczystością sprawiającą, że nagle wszystko przez ciebie przelatuję. Twoje ciało jest w pełni namacalne. Warto podczas RP zaznaczy w emotce, że twój złodziej znika w cieniu choćby poprzez użycie jakiegoś proszku który wspomoże jego magię, lub że skupił się na tym by być niewidocznym.

Ukrycie w cieniu nie oznacza, że nagle cię nie czuć, nie słychać czy nie poruszasz trawa gdy przez nią idziesz a także, że nie zostawiasz śladów na piasku czy śniegu. Złodziej musi wytrenować w sobie takie cechy, które będą pozwalały mu na zminimalizowanie takich rzeczy, jednak pamiętaj, że ty nakładasz na swoje ciało efekt niewidzialności a nie sprawiasz, że przestajesz się pocić czy nagle twoja waga nie ma żadnego wpływu na ślady które zostawiasz. Możesz nauczyć się kontrolować swój stres podczas bycia niewidocznym by nie pocić się jak świnka lub zrezygnować z używania zapachowych perfum co by nie roztaczać w około siebie niepotrzebnego zapachu, który nie pasuje do otoczenia. Także możesz poruszać się po miejscach, które nie narażą cię na zostawianie widocznych śladów (przejście po płocie, budynku jak taki jest, czy choćby znaczne okrążenie nieświadomego przeciwnika, że coś może czaić się zza krzakami)


Niewidzialność nie trwa w nieskończoność. Przy pomocy zwykłych zaklęć, choć nie niemożliwe, bardzo ciężkie jest zniknięcie w cieniu na dłuższy okres czasu. Przy dłuższym przebywaniu w ukryciu potrzebne jest odnowienie zaklęcia. Przy odnawianiu choć tracone są siły magiczne, nie musisz wychodzić z niewidzialności.


Krok cienia jest niczym innym jak pewnym rodzajem teleportacji występującej w innych klasach. Tak samo mesmer który używa swojego blinka tak samo złodziej ma podobne ograniczenia, typu:

 • nie przeteleportuje się przez drzwi czy ściany.
 • musi widzieć miejsce w które chce się przerzucić.
 • jest to umiejętność ograniczona zasięgowo jak w każdej innej klasie i aby przebyć dłuższą odległość trzeba wykonać kilka takich kroków pod rząd (należy pamiętać o tym, że wtedy zmęczenie magiczne jest dużo większe a twój zasób magi drastycznie spada)
 • nie przeteleportujesz się na jakieś wysokie budynki

Pamiętaj, że niewidzialność jest dużym ułatwieniem dla złodzieja w jego fachu, ale nadal nie zastąpi doświadczenia jakie najpierw trzeba zdobyć by być w tym najlepszym.


Trzymany przez kogoś złodziej może użyć kroku cienia, jednak krok cienia nie zostanie wykonany. Możliwe jest jednak przeniesienie się razem z przeciwnikiem, zużyje to jednak ogromną ilość energii.


Pozbycie się więzów poprzez krok cienia nie jest możliwe, zostaną teleportowane one razem z Tobą. Gdy Złodziej jest do czegoś przykuty, przywiązany, wykonanie kroku cienia nie jest możliwe.


Użycie kroku cienia wraz z inną osobą jest możliwe jednak wymaga włożenie w niego znacznie większej ilości energii


Daredevil

Spec image Daredevil.jpg

Ścieżka Daredevila nie jest prosta do opanowania, jednak Ci, którzy odważą się nią podążyć zostaną nagrodzeni umiejętnościami, które pomogą im przetrwać w dżungli. Specjalizacja ta bazuje na walce bronią z bliska oraz walce wręcz.

— Nieznany

Historia

Serce Magummiańskiej dżungli to bardzo niebezpieczne miejsce, w którym praktycznie wszystko pragnie Twojej śmierci. Podczas kampanii wojennej przeciwko Mordremothowi wielu ze Złodziei doszło do wniosku, że aby z nią wygrać, ze wszystkimi zagrożeniami należy zmierzyć się bezpośrednio, twarzą w twarz. Właśnie dlatego postanowili skupić się na treningu swojego ciała oraz umiejętności walki. W środowisku, w którym przeżyją jedynie najsilniejsi, to oni musieli nimi zostać.


Możliwości specjalizacji

Poziom trudności w opanowaniu specjalizacji - Niski

Trening polega głównie na aspekcie fizycznym. Trenowane jest ciało, przekraczane są jego dotychczasowe fizyczne ograniczenia.

Poziom trudności w znalezieniu mistrzów - Niski


Specjalizacja ta zwiększa siłę oraz wytrzymałość Złodziei. Ci którzy postanawiają trenować tą sztukę skupiają się na swojej własnej sile fizycznej oraz wzmacnianiu swojego ciała. Koniec z podchodami i oszustwami. Dla Daredevilów liczy się bezpośrednia konfrontacja.


 • Umiejętności fizyczne - Umiejętności związane z wytrenowaniem swojego ciała w walce wręcz oraz umiejętności posługiwania się bronią. Physical - link do GW2 Wiki
  • Finishing Blow.png - Zwiększenie swojej siły i umiejętności walki wręcz poprzez mordercze treningi. Może łączyć się ze wzmacnianiem swojego ciała magią.
  • Distracting Daggers.png - Zwiększenie umiejętności posługiwania się bronią.
 • Uniki - Dzięki zwiększonej wytrzymałości i sile Daredevile nie dość, że wolniej się męczą, tak wymyślili sposoby na to by nawet podczas unikania móc zaszkodzić swoim przeciwnikom. Dodge - link do GW2 Wiki
  • Bounding Dodger.png - Tworzenie wstrząsów przy unikach, rzucanie nożami, zwiększanie swojej prędkości itp.


Daredevil to specjalizacja, która skupia się głównie na rozwinięciu swojej siły fizycznej.


Deadeye

Spec image Deadeye.jpg

Deadeye to złodziej, który śledzi swoje cele z cierpliwością i brutalną celnością. Używa karabinu na długie dystanse, naznaczając swoich wrogów by nękać ich szkodliwymi przypadłościami. Mistrzostwo posługiwania się magią cienia pozwala im na używanie magicznych sztuczek o silniejszych efektach jeżeli zostaną użyte przeciwko naznaczonemu celowi, lub gdy ich Złośliwość się zwiększa.

— Nieznany

Historia

Deadeye'owie to złodzieje, którzy dostrzegają przewagę jaką w walce zapewnia broń palna. Nie pojawili się od razu - pierwsi złodzieje z karabinami eksperymentowali nad skutecznymi środkami eliminacji celu z daleka przy użyciu karabinu. Będąc najemnikami przyciąganymi przez brzęk pieniędzy w grubej sakwie, zaczęli zawierać kontrakty na likwidowanie celi, patrolowanie obszarów, śledzenie osób itp. Elończycy dopiero później zaczęli nazywać ich Deadeye'ami. W trakcie eksperymentowania nad użyciem magii, większość Deadeye'ów wyostrzała swój wzrok przy pomocy magii cienia i wypracowała kilka magicznych sztuczek, asów w rękawie, by utrzymywać bezpieczny dystans od celu.

Możliwości specjalizacji

Poziom trudności w opanowaniu specjalizacji - Średni

Trening polega głównie na rozwoju kreowania magią. Największy problem stanowi nauczenie się stworzenia więzi z ofiarą (Deadeye's Mark i kradzież magiczna) oraz zupełnie nowe podejście do wykorzystania magii cienia - bardziej namacalna forma.

Poziom trudności w znalezieniu mistrzów - Średni


Deadeye'owie na przestrzeni lat rozwinęli swoje umiejętności związane z kreacją oraz wykorzystaniem magii cienia. W przeciwieństwie do Daredevil'ów postawili na magiczny aspekt profesji Złodzieja. Dzięki temu są w stanie zaznaczyć wybrany cel "Deadeye Mark" i w ten sposób "powiązać" się z ofiarą. Co więcej rozwinęli wiele prostych zaklęć bazujących na magii cienia.

 • Oznaczenie i Złośliwość - Deadeye'owie są w stanie oznaczyć daną osobę widocznym jedynie dla siebie markiem. Jest on pewnego rodzaju rozwinięciem sztuki kradzieży i więzią pomiędzy złodziejem a ofiarą, która pozwala pierwszemu "ukraść" trochę mocy, a ofierze w ten sposób wyrządzić krzywdę. Na oznaczony cel nakładana jest równocześnie złośliwość. Jest to negatywny efekt, który im dłużej jest utrzymywany, tym większe obrażenia jest w stanie zadać swojej ofierze Deadeye. Deadeye's Mark - link do GW2 Wiki
  • Skradzione umiejętności - W przeciwieństwie do zwykłego Złodzieja, Deadeye jest w stanie kraść nie tylko przedmioty. Przy nałożeniu marka na swój cel w zależności od jego profesji magicznej, jest w stanie użyć powstałą w ten sposób więź do zyskania przewagi w walce. Poniżej znajduje się tabelka zyskiwanych bonusów w zależności od profesji przeciwnika, która może pomóc MG w ustaleniu działania magicznej kradzieży:
Profesja Magiczna Umiejętność Efekt na Deadeye'u Efekt na celu
Guardian icon smal.png Strażnik Kradzież Obrony Egida (Aegis) Zatrucie (Poison)
Revenant icon smal.png Revenant Kradzież Odporności Odporność na przypadłości (Resistance) Cierpienie (Torment)
Warrior icon smal.png Wojownik Kradzież Siły Potęga (Might) Osłabienie siły (Weakness)
Engineer icon smal.png Inżynier Kradzież Wytrzymałości Ochrona (Protection) Osłabienie zbroi (Vulerability)
Ranger icon smal.png Łowca Kradzież Mobilności Super szybkość (Superspeed) Unieruchomienie (Immobilize)
Thief icon smal.png Złodziej Kradzież Precyzji Furia (Fury) Oślepienie (Blind)
Elementalist icon smal.png Elementalista Kradzież Ciepła Wigor (Vigor) Zamrożenie (Chill)
Mesmer icon smal.png Mesmer Kradzież Czasu Prędkość (Quickness) Spowolnienie (Slow)
Necromancer icon smal.png Nekromanta Kradzież Zdrowia Niewielkie rany zostają zaleczone Wywołuje niewielkie rany cięte na ciele (Bleeding)
MG może decydować jakie bonusy i przypadłości zostają nałożone podczas kradzieży magicznej. Powyższa tabelka to przykład, który może ułatwić decyzje.


Mark powoduje, że cel staje się widoczny dla deadeye, lecz nie można w ten sposób naznaczyć osoby niewidzialnej. Gdy naznaczony cel znika poprzez użycie niewidzialności, nadal jest naznaczony Markiem lecz pozostaje niewidoczny dla złodzieja. Ponadto, Mark nie powoduje, że złodziej może widzieć dany cel przez ściany itp., lecz może orientować się, gdzie naznaczona ofiara mogła się udać.


 • Sztuczki - Efektownie wyglądające zaklęcia. W przypadku złodzieja powiązane z magią cienia. Mogą przybierać najróżniejsze formy i są rozwiniętą kreacją cienia przez Złodziei. Cantrip - link do GW2 Wiki
  • Shadow Flare.png - Eksplozje magiczne. Zarówno dookoła postaci, jak i tworzone w wybranym miejscu.
  • Mercy.png - Zarządzanie Oznaczeniem. Usunięcie marka z celu, jego zmiana na inny itp.
  • Shadow Meld.png - Sztuczki związane z okrywaniem się niewidzialnością i krokami cienia.


Deadeye najlepiej radzi sobie z wszelakimi karabinami w rękach. Nie jest jednak powiedziane, że musi korzystać akurat z tego rodzaju broni.

Łączenie specjalizacji

Daredevil i Deadeye

Łączenie specjalizacji jak najbardziej możliwe. Choć przedstawiają nam dwie zupełnie różne od siebie ścieżki rozwoju złodzieja (Daredevil skupia się wyłącznie na swojej sile fizycznej, a Deadeye rozwija swoją siłę magiczną), tak nie wykluczają się. W łączeniu tych dwóch specjalizacji należy jednak brać pod uwagę, że bardzo ciężko jest utrzymać wysoką sprawność fizyczną, jednocześnie skupiając się na nauce magii.

Wskazówki do rp

 • Aby korzystać z zaklęć potrzebujesz katalizatora - czegoś, co umożliwi Ci tkanie magii. Może to być broń bądź inny, dowolny przedmiot do tego stworzony (Fokus, który przybiera dowolną formę). Tkanie magii bez katalizatora jest bardzo wyczerpujące.
 • Broń, z której korzystasz może być dowolna. Nie musisz kierować się tym co gra pokazuje nam mechanicznie.
 • Każda profesja może mieć w zanadrzu jakieś słabe zaklęcie leczące samego siebie. Będzie ono w stanie wyleczyć co najwyżej niewielkie rany. Przy poważnych obrażeniach konieczna jest wizyta u wykwalifikowanego medyka.


 • Ukrycie w Cieniu jest magią która stale czerpie z zasobów magii użytkownika.
  • Krycie się w pełnym słońcu, wraz z innymi osobami czy też biegnąc zużywa energie znacznie szybciej, jednak jest możliwe.
 • Podobnie jak w wypadku Ukrycia - używanie Kroku wielokrotnie, z innymi osobami, w miejsca które normalnie są trudno dostępne czy na dalsze dystanse jest możliwe, jednak jest męczące.
 • Trucizny jak i pułapki nie są darmowe, warto uwzględnić to jak i prawdopodobną cenę (na przykład jad pająka jest znacznie tańszy niż ten bazyliszka).
 • O ile w pełni sił i będąc spokojnym łatwo jest o precyzję, tak w wypadku w którym sił jest coraz mniej, bądź utraty spokoju zarówno bycie ukrytym w Cieniu jak i precyzyjny Krok staje się znacznie trudniejszy.
 • Fizyczną emanacją magii Cienia jest czarny dym, który jest widoczny na przykład przy stawianiu zasłony z magii.
 • Złodziej jest osobą która przede wszystkim w trakcie otwartej walki będzie się starała, żeby żaden z ataków go nie trafił, stosując uniki, Kroki Cienia czy też w wypadku przeszkolonych w walce bronią biało - parując ataki.
 • Moment ukrycia w Cieniu może mieć dodatkowe pozytywne efekty na Złodzieju, jak ugaszenie trawiącego go ognia czy też dodania mu fizycznej energii na tyle, by mógł dalej unikać ataków. Wejście w niewidzialność i ugaszenie ognia w tym wypadku zależne jest też od tego jak bardzo skupiony jest złodziej, oraz od tego czy MG uzna, ze taka akcja miała szanse powodzenia.