Umiejętności

Z Liga Sześciu Filarów
Wersja z dnia 00:36, 5 paź 2015 autorstwa Gnomex (dyskusja | edycje)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Świat Tyrii jest bardzo oryginalny jeśli chodzi o kwestię magiczne, jak i umiejętności postaci. Warto tutaj zapomnieć o tym, co znamy z innych uniwersów fantasy i skupić się jak to wygląda tutaj. A prawda jest taka, że każda spośród dziewięciu klas jest użytkownikiem magii. Ale wszystko po kolei...

O magii ogólnie

Magia przepływa przez wszystkich, otacza i przepływa przez nas. Jest wokół nas jak woda wokół ryb. W obecnym czasie w Tyrii (niedługo po przebudzeniu Smoków) narodziny kogoś, kto nie ma dostępu i nie posiada w sobie magii, jest równie prawdopodobne, co trafienie "szóstki"... dwukrotnie. Przypadki takie głównie mają miejsce na długo po przebudzeniu smoków, gdy magii w Tyrii jest mało i raczej ten moment nie nastąpi w świecie przez długi czas. Każdy może, w trakcie dorastania, uczyć się używać swojej magii, czy to w domu, czy w szkołach. Nie jest niczym dziwnym, że znudzone dziecko przywoła sobie iluzję do zabawy czy też przyzwie barierę dla ochrony. Magia tak bardzo przeniknęła istoty, że jest częścią mechanizmów umożliwiających przetrwanie. Każda osoba ma predyspozycje do jakiegoś typu magii tak jak my mamy predyspozycje do sztuki czy nauk ścisłych. Oznacza to jednak, że przy ciężkiej pracy każdy może wybrać jednak inną ścieżkę i zostać "Mesmerem jak Tata".

Co to oznacza dla mnie i mojej postaci?

Postaci, które zdecydują się na nauczenie się magii, muszą wybrać, w którą stronę ukierunkują swoją naukę. Dodatkowo, według tego co pokazują nam elitarne specjalizacje, każda magia może współdziałać z każdym typem broni. W tej chwili można się zastanowić czym różni się wojownik od elementalisty i czy ten pierwszy nie będzie w gorszej sytuacji przez to podejście? Odpowiedź brzmi - nie. O ile elementalista może sprawić, że jego miecz będzie razić prądem, czy też rzuci kulę ognia, tak też wojownik, korzystając z magii i swoich zdolności, może wzmocnić i tak wyćwiczony atak, żeby był jeszcze silniejszy, szybciej wrócić do trzymania odpowiedniej postawy. Dochodzimy do bardzo ważnej kwestii - sama magia jest niczym bez wiedzy, pracowitości i czujności wymaganej, by jej poprawnie użyć. Dodatkowo nie wszystko jest aż tak proste i wspaniałe. Tak długo, jak używa się magii w zakresie swoich umiejętności, jak i artefaktów, które się zna, nie ma praktycznie żadnego zagrożenia. Jeśli jednak ktoś próbuje użyć magii ponad swoje siły, czy też artefaktu, którego nie zna, jest duża szansa na to, że coś nie wypali - a konsekwencje mogę być straszne. Pod tym względem magia podobna jest do kolejnego z mięśni, który należy ćwiczyć, jednak można nadwyrężyć go, płacąc za to cenę.

Bronie

Każda broń w pewien sposób przesyła magię użytkownika, każda też przez to jest z góry przeznaczona do innych zadań. Dwuręczny miecz dla Mesmera jest idealny do walki na dystans, podczas gdy wojownik, wzmacniając swoje mięśnie magią, zasypie dzięki niemu wroga gradem ciosów. Należy jednak bardzo uważać, dodając bronie, których nie ma mechanicznie w grze. Trzeba się naprawdę porządnie zastanowić jak działałby ten typ broni z magią danej klasy, jak może współgrać z magią. Czasami może to być nawet bardzo nieoczywista kombinacja (młot i walka na dystans Revenanta). Można jednak się zastanowić - skoro każdy może używać każdego typu broni, czym charakteryzują się dane klasy?

Krótka charakterystyka magii danej klasy

 • Wojownik - magia fizyczna; wzmacnianie już istniejące umiejętności fizycznych, jak i wspomaganie swojego doświadczenia; ulepszenie dzięki temu swoich umiejętności ofensywnych, jak i defensywnych ponad to, co można osiągnąć samą siłą.
 • Guardian - magią światła, dzięki której jest w stanie bronić swoich sojuszników i wzmacniać ich; cnoty, które wywołują pasywne jak i aktywne efekty; przywoływanie duchowych broni.
 • Revenant - magia mgieł (zostanie uzupełnione po premierze dodatku)
 • Łowca - magia natury, dzięki której może wpływać na faunę oraz florę okolicy. Szczególnie silna, jeśli oswoi zwierzę, które zostanie jego towarzyszem.
 • Złodziej - magia cienia, co ważne tutaj również jest ona głównie pomocą dla już istniejących umiejętności, wzmacnia je i umożliwia zrobić więcej.
 • Inżynier - magia technologiczna; wzmacnianie własnych wynalazków magią; dodawanie jej do swoich eliksirów; wpływanie na technologię z jej pomocą.
 • Elementalista - magia żywiołów; kontrola nad żywiołami ognia, wody, powietrza, ziemi, jak i pośrednimi pomiędzy nimi.
 • Nekromanta - magia śmierci; całun, który ochrania użytkownika, jak i wzmacnia jego magię
 • Mesmer - magia podstępu, tworzenie iluzji, fantazmów i innych czarów, wpływających na umysł wroga; chaos oraz w wypadku dużej potęgi - delikatna kontrola nad czasem.

Wnioski z dyskusji na forum

 • W Tyrii nie ma multiklasowości - Wojownik nie może korzystać z Guardowych Cnót i do tego zaklinać swoich sztandarów
 • Dowolna modyfikacja umiejętności - Elementalista przywołuje lodowy łuk ale może też zrobić lodową tarczę i tym podobne (nawet lodowe mebelki). Nie ma nawet problemu, by stworzyć Mantrę zaliczającą się do Magii Cienia. Umiejętności nie muszą się stricte pokrywać z tymi mechanicznymi, nie mniej jednak będą one kontrolowane i muszą być opisane w Karcie Postaci
 • Korzystanie z magii męczy ciało i umysł, należy brać ten czynnik pod uwagę i odpowiednio go odgrywać
 • Niektóre klasy korzystają z magii, jako ulepszenia do swoich fizycznych zdolności - Wojownik, Złodziej itp
 • Nie każdy Tyryjczyk musi być użytkownikiem magii. To że można, nie oznacza że trzeba
 • Nowe umiejętności powinny być nabywane, a najlepiej opisany cały proces. Błędem jest, gdy ktoś z eventu na event posiada nowe umiejętności wyuczone na zasadzie "pstryknięcia palcem"
 • Istnieją w Tyrii zaklęte i magiczne przedmioty, które można wykorzystywać jednocześnie, nie tworząc multiklasowej postaci. Przykład: Gharrar Cegłogłowy, popielec, żołnierz Krwawego Legionu dostał w prezencie od swojej koleżanki z fahraru Zestaw maskowania Popielnego Legionu. Używa tego i kamufluje się (stealth)
 • Szkoły magii różnią się od siebie i każda klasa wykorzystuje je na swój sposób. Nie ma powiązań między danymi szkołami magii, mesmer nie wykorzystuje tego samego co thief, choć efekty mogą być podobne (stealth dla przykładu)
 • Sprawienie, by przedmiot lewitował jest możliwe tylko i wyłącznie jeśli przez ten przedmiot przepływa magia użytkownika (najczęściej jeśli to przedmiot skupiający jej).